Menu Zavřít

Neopodstatněný výrok

25. 3. 2010
Autor: Euro.cz

Většina manažerů s vyjádřením Mirka Topolánka o církvi nesouhlasí

Souhlasíte s Mirkem Topolánkem, že se církev díky oblbování mas zmocnila lidí a jejich mozků?

bitcoin_skoleni

  • Ano 29,3 %
  • Ne 66,2 %
  • Nevím 4,5 %

Předseda ODS Mirek Topolánek se ve středu 17. března nechal fotit na titulní stranu časopisu pro gaye LUI. Při této příležitosti pronesl několik kontroverzních výroků. Například i tento o církvi: „Prvotní křesťanství bylo bez církve. Církev se díky oblbování mas a totálnímu brainwashingu zmocnila lidí a jejich mozků. A křesťanství využila jako mocenský nástroj. Samo křesťanství však škodlivé není.“ Topolánka za výroky kritizovali i někteří jeho spolustraníci. S tím o církvi nesouhlasí 66,2 procenta manažerů.
Jedním z nich byl i tento respondent: „Nepovažuji Mirka Topolánka za odborníka na církevní dějiny. Takový výrok je neopodstatněný bez historickeho kontextu doby, ve které církev spojovala duchovní moc se světskou. Zajímavější by možná byla otázka, kdo a co dnes oblbuje masy a snaží se zmocnit lidí i mozků, nemůže-li to už církev být. Její malý vliv mimo jiné prokázalo poslední sčítání lidu, v němž se k církvím přihlásilo mizivé procento české populace.“
Opačný názor vyjadřuje další manažer: „Nevidím velký rozdíl mezi náboženstvím a jinými ideologiemi. Církev je po staletí bezkonkurenčně nejlepší obchodní a marketingovou organizací. Měla vždy nezanedbatelný vliv ve společnosti i politickou a ekonomickou moc. Není to však výsadou jediné církve. Platí to nejen pro různé církve a sekty, ale i pro politickou levici, která na rozdíl od nich slibuje ráj už na zemi. Ať již jde o náboženství nebo o levicovou politickou ideologii, cíl je vždy stejný – zajistit výhody pro ,věrozvěsty‘ prostřednictvím oblbnutí mas. Náboženství se však aspoň snažilo vést masy k mravnému životu a k určitým normám soužití prostřednictvím Desatera božích přikázání.“
Výhrady se objevují v této záporné odpovědi: „Poslední Topolánkova vyjádření jsou nešťastná. A je otázkou, zda v současné době neškodí ODS víc, než pomáhá.“ V podobném duchu je i další záporná odpověď: „Ani se mi k tomu nechce vyjadřovat. Každý názor se dá vyjádřit kultivovaně, aby neurážel jiné lidi. To Topolánek v poslední době zcela vyřadil ze svého slovníku.“
Kladně ani záporně nechce odpovědět následující respondent: „Na rozdíl od Mirka Topolánka nevidím důvod odpovídat na otázky ohledně víry a církví, i když názor mám.“
Jasná je tato záporná odpověď: „Nemyslím si, že se církev zmocnila lidí. Spíše využívá jejich víry ke svým cílům. Dělá to mnoho set let, a proto to umí. To jí Mirek Topolánek a mnoho dalších může jen závidět. Jejich politické, podnikatelské, obchodní a občanské organizace to totiž natolik dobře neumějí. Všichni by se měli od církve učit. To však neznamená, že by ji měli napodobovat.“
Kladně odpovídá tento manažer: „Na tuto otázku se odpovídá obtížně. Odmyslím-li si formu, kterou Mirek Topolánek použil – jistá hrubost, až tupost vyjádření – pak moje odpověď je kladná. Slova použitá v otázce evokují zlý úmysl církve. Je třeba se však zeptat na roli církve v dějinách. Ta byla prokazatelně pozitivní i negativní. Záleží na posuzovaném období. Dle mne každá církev vychází ze zdravých a pozitivních základů. Církev je však instituce, jež se podobá politické straně. To znamená, že se vždy najdou lidé, kteří příslušnou instituci použijí jako výtah k moci. A ti pak ,oblbují masy‘ a snaží se zmocnit jejich mozků. Možná se Topolánek u těchto církví učil. Podobně jako Jiří Paroubek. Někdy se mi ostatně zdá, že všichni politici navštěvovali stejnou církevní školu. Poslouchali však jen jedním uchem.“
Opačný postoj zaujímá další respondent: „Každá víra či ideologie je založená na orientaci lidí dle určitých ideálů, hodnot nebo cílů. Přitom je podstatné, zda nebo jak cestu za těmito ideály využijí, popřípadě zneužijí ti, kdo je hlásají a snaží se tím získat masy na svou stranu. V historii lidstva existuje mnoho příkladů, kdy byly masy ovlivňovány, mobilizovány a často i fanatizovány za účelem dosažení negativních účinků. V tomto případě by se dalo mluvit o vymývání mozků a oblbování lidí. Nejsem sice věřící, ale považuji Topolánkův výrok na adresu církve za naprosto scestný až nehorázný. Na jedné straně se prezentuje jako věřící člověk, na druhé pronáší naprosto protichůdné a nekontrolované výroky. Při minimální sebereflexi by se měl rozpomenout na svou profesní minulost, kdy se také nechal ,oblbnout‘ a ovlivnit (zcela pochybnou) ideologií.“

Odpovídalo 133 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?