Menu Zavřít

Neplatné rozvázání pracovního poměru

4. 9. 2006
Autor: Euro.cz

Jaké mám jako zaměstnavatel možnosti, pokud zaměstnanec ukončil pracovní poměr nesprávným způsobem? Typicky když výpověď nepodal písemně a nedoručil ji řádně a včas. Lenka P.

Jaké mám jako zaměstnavatel možnosti, pokud zaměstnanec ukončil pracovní poměr nesprávným způsobem? Typicky když výpověď nepodal písemně a nedoručil ji řádně a včas.

Lenka P. Jde o případy, kdy účastník pracovněprávního vztahu učiní právní úkon směřující k rozvázání pracovního poměru, jenž ale nemá všechny náležitosti stanovené zákoníkem práce nebo při kterém nebyly splněny podmínky stanovené zákoníkem pro platnost tohoto úkonu. Hovoříme o neplatném rozvázání pracovního poměru.

Nároky vás jako zaměstnavatele jsou v takovém případě závislé na tom, zda trváte na dalším zaměstnávání pracovníka, anebo nikoliv.

1. Ukončil-li zaměstnanec pracovní poměr neplatně a vy mu oznámíte, že trváte na tom, aby dál konal svou práci, pracovní poměr trvá i nadále. Nevyhoví-li zaměstnanec vaší výzvě, můžete na něm požadovat náhradu škody, která vám tím vznikla ode dne, kdy jste mu oznámil, že trváte na dalším konání práce. Za dobu před uplatněním neplatnosti rozvázání pracovního poměru u soudu vám však tato náhrada přísluší nejdéle za jeden měsíc.

2. Pokud zaměstnanec rozvázal pracovní poměr neplatně, avšak vy jako zaměstnavatel netrváte na jeho dalším setrvání, pak vůči pracovníkovi nemůžete uplatňovat náhradu škody. V takovém případě platí (nedohodneteli se jinak), že pracovní poměr skončil dohodou:

bitcoin_skoleni

  1. uplynutím výpovědní doby (dal-li zaměstnanec neplatnou výpověď)
  1. dnem, kdy měl pracovní poměr skončit (zrušil-li zaměstnanec pracovní poměr neplatně okamžitě nebo ve zkušební době).

Neplatnost rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnance můžete uplatnit u soudu žalobou nejpozději ve lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním. Uvedená dvouměsíční lhůta je prekluzivní (propadná). Po jejím marném uplynutí veškeré nároky propadají a již nelze neplatné rozvázání pracovního poměru napadnout.

Jelikož zákoník práce zvýhodňuje zaměstnance, tak zaměstnavatelé většinou žaloby na neplatnost rozvázání pracovního poměru nepodávají.

  • Našli jste v článku chybu?