Přeskočili vás při pravidelném povyšování? Nebo hůř, pozice vám byla přislíbena, ale nakonec jste vyšli naprázdno? Nezoufejte a nepropadejte panice. Je nutné se vypořádat se zklamáním a pragmaticky se rozhodnout, jaký bude váš další krok.
Vztek, zklamání, hořkost, smutek, tyto pocity provázejí zjištění, že vám TO tentokrát nevyšlo, že byla dána přednost jinému kandidátovi. Nejdůležitější je ovládnout prvotní nával emocí a neudělat nic, čeho byste později litovali. Klíčem k uklidnění je vypovídat se, radí profesní koučka Lindsay Broderová. Je přitom zcela vedlejší, jestli si promluvíte s partnerem nebo terapeutem, dodává Broderová. To, že vás právě teď nepovýšili, ještě neznamená, že nejste dobří, nebo jste si to nezasloužili, míní expertka na profesní růst Sarah Landrumová a zároveň radí, jak spolknout hořkou pilulku a vrátit se zpět do sedla.
Vypořádejte se s emocemi
Buďte smutní a zklamaní, máte na to právo. Nemá cenu dělat cokoliv s horkou hlavou. Dejte si čas, abyste se s emocemi vypořádali. Důležité ovšem je, abyste si stanovili pro svůj smutek časový limit, upozorňuje Broderová. Nebudete se tak v lítosti utápět dlouhodobě.
Proměňte negativitu na produktivitu
Dát průchod negativním emocím, a zničit tím svou dosavadní kariéru, nezní jako dobrý nápad. Mnohem lepším i bezpečnějším přístupem je přetavit svojí negativní energii v produktivitu, a získat tak nový náboj, který oživí vaše pracovní nasazení i motivaci.
Vyhněte se vyhoření: Tři triky, které vám pomohou zůstat produktivní
Zjistěte, co bylo špatně
Propátrejte své svědomí i informace, které máte, abyste zjistili, proč jste nebyli vybráni. Možná za vaše nepovýšení může protekce nebo osobní vazby. Problém ale může být také úplně jinde. Nastavte tedy zrcadlo realitě a buďte k sobě upřímní, radí Brodeová. Třeba jste udělali více či méně závazné chyby nebo jen nesprávně vyhodnotili situaci. Čím dřív přijdete na to, co bylo špatně, tím dřív se oprostíte negativních pocitů.
Snaha o zpětnou vazbu = lepší viditelnost
Ukažte se v dobrém světle. Aktivní zaměstnanec si říká o zpětnou vazbu několikrát ročně, podotýká Landrumová. Zaměstnavatelé oceňují loajální přístup a snahu o zlepšování pracovních výsledků, která pomůže nejen vašemu profesnímu růstu, ale zejména firmě.
Díky lepšímu povědomí o vás nadřízení spíše ocení vaše nasazení a získáte lepší výchozí pozici pro příště.
Naplánujte své příští kroky
Sice se v prvních dnech po zmařeném povýšení můžete cítit bezmocně, opak je ale pravdou. Otevírá se před vámi možnost volby: zůstat, nebo odejít.
Pokud vnímáte, že máte ve stávající pozici šanci pro další profesní růst, nebo můžete změnit směr, kterým se vaše kariéra ubírá, zůstaňte. Jestli ale máte dojem, že vaše kariéra dostala stopku a čeká vás jen stagnace, odejděte. Pamatujte, že není nutné odcházet ve spěchu či afektu. Své rozhodnutí si můžete důkladně promyslet a máte mnoho času pro hledání nového zaměstnání.
Dále čtěte: