PSALI JSME PŘED 15 LETY Od 1. ledna dochází v souladu se scénářem ekonomické reformy k zahájení liberalizace čs. ekonomiky. Vedle zavedení tržního kurzu koruny k volně směnitelným měnám spojeným s tzv. vnitřní směnitelností a uvolnění cenové tvorby budou spuštěny i privatizační procesy.
PSALI JSME PŘED 15 LETY
Od 1. ledna dochází v souladu se scénářem ekonomické reformy k zahájení liberalizace čs. ekonomiky. Vedle zavedení tržního kurzu koruny k volně směnitelným měnám spojeným s tzv. vnitřní směnitelností a uvolnění cenové tvorby budou spuštěny i privatizační procesy. Jak bude na tyto skutečnosti reagovat systém daní, se Profit ptal ředitele odboru nepřímých daní federálního ministerstva financí Jana Klaka.
* Mohl byste stručně definovat, co to nepřímé daně vlastně jsou?
Na rozdíl od přímých daní neexistuje u nepřímých bezprostřední povinnost jejich úhrady poplatníkem. Jsou to daně, které se vždy nějakým způsobem pojí s prodejem zboží a k jejich faktické úhradě dochází v okamžiku směny. V obecné poloze jde o daň z obratu, spotřební daně a svým způsobem i cla. U přímých daní naopak apriorně existuje povinnost jejich úhrady pod hrozbou sankce nebo trestu. Příkladem přímé daně může být důchodová daň zdaňující zisk, daň ze mzdy atd.
* Dochází v souvislosti s liberalizací ke změnám nepřímých daní? Samozřejmě. Dominantní nepřímá daň je v našich podmínkách daň z obratu. Veřejnost ví, že dojde k zásadnímu sjednocení dosavadních více než 1000 sazeb daně z obratu do 4 daňových pásem v rozmezí 0, 12, 22 a 32 %. Bude zcela zrušena rozdílová daň z obratu, takže přímé propojení okruhů velkoobchodních cen se konečně stane realitou. Anna Wurmová, Profit č. 15/1990**