Ani po více než roce od invaze na Ukrajinu některé západní banky stále neopustily ruský trh. Během úterní konference European Financials Conference na to upozornil předseda dozorčí rady Evropské centrální banky (ECB) Andrea Enria. „Myslím, že je důležité, aby se banky i nadále velmi soustředily na další snižování svých expozic a v ideálním případě co nejdříve opustily trh,“ uvedl Insider s odkazem na oficiální přepis konference.
„To je proces, který nejen chválíme, ale důrazně k němu banky vybízíme, protože pokračování v činnosti v Rusku, v ekonomice, která se posouvá směrem ke snaze omezit dopad sankcí a podpořit válečné úsilí, představuje obrovské reputační riziko,“ dodal Enria. Není tak úplně jasné, kolik západních bankovních institucí na území Ruské federace stále podniká, nicméně v lednu list Financial Times napsal, že z celkem pětačtyřiceti se podařilo odejít jen několika z nich.
Insider s odkazem na deník Novaja Gazeta Europe dále uvádí, že na sto největších západních společností, jež v Rusku zůstaly, odvedly v roce 2022 na korporátních daních celkem 3,5 miliardy dolarů, tedy asi 81,8 miliardy korun. Konkrétně třeba rakouská Raiffeisen Bank International (RBI) zvýšila svůj čistý zisk téměř čtyřnásobně na 141 miliard rublů (zhruba 36,6 miliardy korun).
Agentura Reuters v květnu informovala, že se banka snaží prodat či odštěpit svoji ruskou část, z tamního trhu je ale prý těžké odejít. Její působení v Rusku začali v lednu vyšetřovat i americké úřady, jež mají na starosti sankce.
Výhodné úvěry pro ruské vojáky
RBI se ocitla pod tlakem poté, co vyšlo najevo, že byla jednou z těch, kdo se podílel na ruském úvěrovém programu, v rámci kterého odpustila splátky ruským vojákům bojujícím na Ukrajině. Loni v říjnu společnost rovněž uvedla, že půjčila více než 600 milionů eur (asi 14,7 miliardy korun) klientům především v Rusku a Bělorusku, na které již byly uvaleny sankce.
Ukrajinská Národní agentura pro prevenci korupce RBI na konci března zařadila na seznam mezinárodních sponzorů války. Kromě toho upozornila, že ruská pobočka oficiálně uznala dvě odštěpené ukrajinské oblasti, tedy Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku. Mimo jiné poukázala na to, že uvedený finanční ústav představuje jeden z nejdůležitějších kanálů, prostřednictvím kterého podnikatelské ruské subjekty provádějí transakce v dolarech a eurech. Kromě RBI v Rusku nadále zůstává třeba i italská UniCredit Bank.
Od února loňského roku se podle studie Yaleovy univerzity se zemí rozešlo na 526 společností. Dva měsíce po invazi přitom tuto tendenci oznámil téměř dvojnásobek z nich. Nutno podotknout, že důvodem nižšího počtu operací není nedostatek snahy – o souhlas s odchodem usilovalo více než dva tisíce společností, postup byl však kvůli logistickým průtahům velmi pomalý.
Že je obtížné ruský trh opustit, koneckonců uznal i Enria z ECB. „Ruské úřady vyvíjejí na banky velký tlak a kladou jim překážky, aby jim v tom zabránily,“ zdůraznil. Komplikace dle něj představuje nejen souhlas ruského prezidenta Vladimira Putina, ale i značné zásahy do investic. Přesto se podle jeho názoru bankovním domům v EU podařilo loni své expozice vůči ruským protistranám snížit o 37 procent. „Na banky jsme vyvíjeli velký tlak,“ uzavřel.