V rámci nového protikuřáckého zákona má vzniknout další bohatý státní fond s nepřehlednou strukturou
Horkým favoritem na křeslo šéfa „protikuřáckého“ fondu není podle informací týdeníku Euro nikdo jiný než současný protidrogový koordinátor a spoluautor protikuřáckého zákona Jindřich Vobořil. Státní fondy přitom v minulosti tvrdě kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) kvůli nepřehlednému financování. Pokud bude nový fond fungovat stejně jako podobné státní struktury, lze čekat, že výdaje na provoz přesáhnou 10 procent příjmů. Podle zprávy NKÚ z roku 2012 je ovšem hospodaření fondů „systémově problematické“ a úřad doporučil vládě, aby jejich počet snížila.
Což může být případ i „protikuřáckého“ fondu. Pokud Vobořil uspěje, získá velkou kontrolu nad fondem, jehož prostředky by byly vyčleněny mimo státní rozpočet. Důvodová zpráva k zákonu přitom nevyhodnocuje rozsah příjmů fondu, přičemž jeho rozpočet musí schválit poslanecká sněmovna.
peníze pro kámoše Jedná se přitom o velké peníze. Podle návrhu protikuřáckého zákona, který má týdeník Euro k dispozici, má fond každý rok čerpat jedno procento z vybraných spotřebních daní za tabákové výrobky, alkohol a z odvodu z hazardního průmyslu. Odhadem jde o 600 až 700 milionů korun. Vobořila, který v minulosti figuroval u pochybného rozdělování dotací, tak čekají skutečně „zlaté časy“.
Když před půlrokem reportáž České televize odhalila, že Rada vlády pro protidrogovou politiku přidělila dotaci člověku, který měl léčit patologické hráčství, ale ve skutečnosti lobboval za hazard, stálo to národního protidrogového koordinátora Vobořila málem místo. Současně se totiž ukázalo, že příjemce dotace, kterým byl Petr Verosta, stojí před soudem za rozsáhlé podvody ve výši zhruba 85 milionů korun.
„Pokud bychom měli danou informaci, tak by to pravděpodobně znamenalo větší zpochybnění a možná i nepodporu daného projektu,“ hájil se tehdy Vobořil. Když redaktoři pátrali po dalších dotacích, přišli na to, že peníze určené na protidrogovou politiku dostala i čerstvě založená firma EDAD agentura, v níž figuroval někdejší Vobořilův obchodní partner a bývalý manažer jihomoravské ODS Pavel Zbožínek.
V Česku navíc dotace čerpalo zejména sdružení Sananim, které je spojené s osobou bývalého primátora Pavla Béma. Na Moravě byla při rozdělování peněz na boj se závislostmi nejúspěšnější společnost Podané ruce, vedená Vobořilem.
Pravomoci pro obce Lze navíc očekávat, že působnost nového fondu se bude v mnoha oblastech překrývat s jednotlivými ministerstvy. Zákon také rozšiřuje kompetence Národního protidrogového koordinátora a příslušné Rady vlády. Podobné struktury mají vzniknout i na krajích a v obcích.
Ministerstvo zdravotnictví otevřeně přiznává, že lze čekat nábor nových úředníků a s tím související růst výdajů, krajů i obcí.
Návrh zákona ovšem nepočítá jen s většími pravomocemi pro koordinátory protidrogové politiky. Skýtá i zajímavé možnosti pro jednotlivé samosprávy. „Obec v samostatné působnosti může obecně závaznou vyhláškou dočasně nebo trvale zakázat kouření také na veřejně přístupném místě nebo veřejnosti přístupné akci,“ uvádí návrh, který má týdeník Euro k dispozici. Veřejně přístupné místo je poměrně volně definované a obec by si jej mohla definovat libovolně.
Nejen zákaz kouření v restauracích a barech 1) Smůlu budou mít i kuřáci, kteří přešli na elektronické cigarety. Zákon je v tomto případě poměrně nekompromisní. Zakazuje elektronické cigarety vesměs všude tam, kde cigarety „konvenční“. 2) Vznikne státní fond integrované protidrogové politiky. Jeho příjmy bude tvořit jedno procento ze spotřební daně vybrané z prodeje lihu, piva, vína a meziproduktů a tabákových výrobků. Rozpočet fondu navíc obohatí jedno procento z odvodu loterií a jiných podobných her. 3) Obce budou moct zakázat kouření a alkohol na veřejných místech, která si budou moct definují prakticky libovolně.
O autorovi| Michal Půr, pur@mf.cz