TVRZ TCHOŘOVICE - Jihočeská obec Tchořovice leží pár kilometrů západně od Blatné. Její dominantou je rozlehlá tvrz s poplužním dvorem, upravená na sýpku. V současnosti však chátrá a nutně potřebuje rekonstrukci.
Bývalá tchořovická tvrz stojí na západním okraji obce. Je to dvoupatrová čtyřkřídlá budova, do které se vstupuje po kamenném mostě. Kdysi bývala obehnána vodním příkopem, jehož zbytky jsou dodnes patrné na východní a severní straně.
Nejvíc architektonických detailů se zachovalo na hlavní bráně. Těsně nad vstupem je umístěna erbovní deska Muchků z Bukova, nad ní je okénko s okosenými hranami a ve štítu další znak Vratislava z Mitrovic a Ludmily z Bukové.
Ostění vlastní brány bylo již bohužel vytrháno a na jeho místě je dnes pouze žlutočerná bezpečnostní „výzdoba“ z minulého století. Objekt je celkově v žalostném stavu a vyžaduje brzkou rekonstrukci. Majitelé (několik fyzických osob) však na opravy nemají peníze a nabízejí tvrz k prodeji. Cena je 3,399 milionu korun.
Facka sem, dýka tam
Nejstarší zmínka o vsi pochází z roku 1372, kdy ji vlastnil Jan z Tchořovic. Po roce 1400 koupil panství Vilém z Vartemberka a Zvířetic a roku 1409 je zde připomínán purkrabí Mareš. To potvrzuje existenci panského sídla již na počátku 15. století.
Z dalších majitelů jsou významní členové rodu Muchků z Bukové, kteří drželi Tchořovice od konce 15. do poloviny 17. století. V kronikách o nich existují četné, často barvité záznamy. Dozvídáme se například, že Jiřík vyťal roku 1581 příbuznému Volfovi políček, Oldřich byl roku 1587 probodnut Kryštofem Chanovským a Adam pobodal Vojslava z Branišova. Tchořovické tvrzi ale přítomnost Muchků svědčila. Původní gotická budova byla v polovině 16. století renesančně přestavěna a její fasády ozdobeny psaníčkovými sgrafity.
POPIS OBJEKTU
- *název - tvrz Tchořovice místo - Tchořovice kraj - Jihočeský lokace - okraj obce typ - tvrz stav - chátrající využití - žádné kult. památka - od roku 1958 cena - 3,399 milionu K Oprava v nedohlednu**
Roku 1653 bylo zadlužené tchořovické panství z rozhodnutí zemského soudu prodáno majiteli nedalekých Lnářů Adamu Matyášovi z Trautmannsdorfu. Tvrz přestala sloužit šlechtě a zanedlouho byla změněna na sýpku. Tato adaptace výškově sjednotila všechny části, zničila však veškerou vnitřní i vnější výzdobu.
Budova byla následně využívána jen účelově, což se bohužel negativně podepsalo na jejím stavu. Po druhé světové válce sloužila potřebám statku a do údržby se příliš neinvestovalo. Zlepšení nepřišlo ani po roce 1989, kdy byla tvrz vrácena potomkům původních majitelů. Rekonstrukce proto čeká až na případného kupce.