Evropské banky
Největší evropská banka podle tržní kapitalizace HSBC se snaží dohodnout s americkými úřady o tom, že se vyplatí z podezření z praní špinavých peněz. Už v červenci si banka po vyšetřování americké státní komise dala stranou 700 milionů dolarů. Šéf banky Stuart Gulliver pak připustil, že částka může ještě narůst.
Minulý týden se banka musela smířit se snížením dlouhodobého ratingu ze stabilního na negativní. Standard & Poor’s své rozhodnutí zdůvodnila tím, že by HSBC mohla být příliš veliká na to, aby byla řízena efektivně.
Podle zdrojů agentury Bloomberg by se k dohodě mělo dospět v září. Bude ale záležet také na problémech další evropské banky Standard Chartered, která měla „vyprat“ až 250 miliard dolarů pro Írán. Obě banky se snažily o dohodu s federálními úřady, ale newyorský vrchní bankovní správce pohrozil Standard Chartered odebráním licence. Zaplacená pokuta 340 milionů dolarů pro stát New York tak situaci zkomplikovala a rozbila předchozí praxi všeobecných vyrovnání. Takový kompromis už vyjednaly finanční domy Lloyd’s, ABN Amro, Barclays, Credit Suisse a ING. Zatím držela rekord ING se sumou 619 milionů dolarů.
Podobně jako u ostatních bank měli zaměstnanci HSBC provádět transakce ze států, jako je Írán, Severní Korea, Kuba, Súdán nebo Barma, tak aby zakryli původ účtů. Jen v případě Íránu mělo jít podle auditu společnosti Deloitte o přesuny v hodnotě 19,4 miliardy dolarů.
„Je to epidemie bank, které neustále narušují ekonomické sankce. Je na čase využít výraznějších postihů, než jsou jen finanční pokuty, které poškozují tak akorát akcionáře. Už jsme u banky číslo sedm, a dosud nebyl trestně odpovědný ani jeden jediný bankéř, a to je ostuda,“ tvrdí Jimmy Gurule, bývalý náměstek amerického ministra financí.
HSBC se k jednáním nevyjadřuje, jen ve své výroční zprávě za rok 2011 uvedla, že spolupracuje na pokračujících vyšetřováních s americkými úřady. Nemusí být ani poslední – na podobných vyšetřováních mají s úřady spolupracovat i banky, jako je DeutscheBank, Royal Bank of Scotland, Credit Agricole a BNP Paribas. l