Menu Zavřít

Nesnažte se za každou cenu rychle zbohatnout, radí čerstvě dospělým specialista na investice. Nic jako vklad bez rizika neexistuje

13. 10. 2023
Doba čtení: 4 minuty
Autor: Depositphotos/VadimVasenin
  • Když přijde na pasivní příjem, rozdíly mezi generacemi jsou více než patrné. Zatímco starší lidé jsou zvyklí hlavně spořit, mladí finance buď neřeší, anebo je investují
  • Podle investičního experta by se mladí lidé za penězi neměli honit ukvapeným tempem, základem je stanovit si životní plány, na jejichž základě lze následně stavět
  • Vyhnout by se měli nejen klasickému spoření, ale také investicím ,bez rizika‘ a nástrojům, jejichž princip stoprocentně nechápou

Způsoby, jakým se jednotlivé generace staví k pasivním příjmům, se v mnoha ohledech liší. Zatímco dnešní důchodci byli zvyklí své úspory uchovávat v ,bezpečí‘ domova, dnes hotovost do výše 50 tisíc korun stejným stylem ukládá jen 17 procent Čechů. Až dvojnásobný obnos mají v šupleti dvě procenta obyvatel, větší méně než polovina. Vyplývá to z průzkumu Garančního systému finančního trhu.

Ten zároveň informuje, že obliba spořicích účtů výrazně vzrostla. Oproti roku 2017 je v současnosti využívá o 24 procent více lidí. Podle investičního specialisty ze společnosti Sirius Finance Vojtěcha Mejzlíka se ale o zrovna nejvýhodnější způsob zúročování peněž nejedná. „Nedoporučuji spořit, ale investovat. To je asi to nejdůležitější,“ komentuje pro Euro.cz s tím, že první z uvedených činností vidí více u starší populace, která investuje pouze doplňkově.

Co dělat s tisícovkou, která vám zbyla z výplaty? Chytře investovat, radí Jan Hlavsa z Fondee
Přečtěte si také:

Co dělat s tisícovkou, která vám zbyla z výplaty? Chytře investovat, radí Jan Hlavsa z Fondee

Naopak mladí lidé do 25 let jsou více odhodlaní své peníze vkládat do aktivních podílových fondů či penzijních produktů. „Ti nejaktivnější mají v portfoliu kryptoměny, akcie, ETF (fondy obchodované na burze, pozn. red.) a komodity,“ dodává.

Mladí třikrát jinak

Pro čerstvě dospělé je typické, že se oproti svým rodičům hodlají do budoucna méně spoléhat na stát. Ale přesto, že o vzdálené budoucnosti přemýšlí stále častěji, pořád se najdou tací, již si vystačí jen s běžným bankovním účtem.

„Z mé zkušenosti bych mladé rozdělil na tři skupiny, s kterými se setkávám nejčastěji. První jsou ti, kteří finance neřeší, užívají si, netvoří žádné rezervy a ani nespoří či neinvestují. Druhou skupinu tvoří tací, již finance řeší aktivně, mají vytvořenou krátkodobou rezervu a vedle toho sami investují nebo obchodují na trzích. A třetí skupinou jsou ti, kteří cítí potřebu otázky bydlení a stáří řešit, ale zároveň sami nejsou ve finanční oblasti zběhlí,“ říká a doplňuje, že právě poslední ze zmíněných skupin nejčastěji vyhledává pomoc odborníků a využívají metody finančního plánu: „Je pozitivní, že počet lidí ve druhé a třetí skupině přibývá.“

Jak nakládáte se svými penězi?

Podle zakladatele a generálního ředitele crowdfundingové platformy BrikkApp Jana Večerky je rozhodně vidět, že se dnešní mládež snaží držet krok s nejnovějšími trendy. Tato tendence se totiž odráží i na samotném způsobu hospodaření s penězi. 

„Jelikož disponibilní příjem mnohých z nich zatím nestačí na zásadní investice, volí flexibilnější cesty k tomu, jak zhodnotit své počáteční vklady. Velmi atraktivní jsou pro ně investice do kryptoměn, nemovitostních fondů, akcií nebo jiných likvidních aktiv. Ti zkušenější a odhodlanější neotálejí v čase a rovnou zakládají vlastní byznys,“ míní s tím, že v zásadě všichni směřují ke stejnému cíli: k vlastní soběstačnosti a nezávislosti.

Průzkum, který Garanční systém finančního trhu koncem minulého roku uskutečnil mezi studenty třetího a čtvrtého ročníku středních škol, nicméně ukazuje, že když přijde na znalosti finančního trhu, většina dospívajících v nich úplně jasno nemá. Zatímco nejzákladnější pojmy, jako jsou běžný či spořicí účet, znal takřka každý, co jsou takové podílové fondy, na druhou stranu tušilo jen 37 procent z nich.

Český InvestBay láká na platební kartu krytou investicemi do nemovitostí. A rozšiřuje nabídku realit ve Španělsku a Chorvatsku
Přečtěte si také:

Český InvestBay láká na platební kartu krytou investicemi do nemovitostí. A rozšiřuje nabídku realit ve Španělsku a Chorvatsku

S kryptoměnami se pak setkala naprostá většina, přičemž téměř čtvrtina studentů do nich již investovala a zhruba stejná část o tom zatím pouze uvažuje. „Primárním důvodem je snaha rychlého a snadného zbohatnutí, což ale většinou nebývá naplněno. Těch, kteří dané problematice rozumí a jejich primárním cílem není jen možnost rychlého zbohatnutí bez práce a vědomostí, bude naprostá menšina,“ vysvětluje Mejzlík.

Nejprve cíle, pak finanční plán

Ať už se mladí lidé rozhodnou investovat do čehokoli, základem je mít vyřešenou krátkodobou rezervu a seřazené životní priority. „Tedy neřešit finanční produkty, ale nejdříve si určit nějaké životní cíle, budoucí potřeby nebo milníky k řešení a podle toho pak sestavit finanční plán. Například jestli a kdy chceme realizovat bydlení, jak to máme s otázkou rodiny a kdy a jaké bychom si představovali stáří a rentu,“ tvrdí Mejzlík a doplňuje, že důležitá je i znalost rizika jednotlivých investic.

Podoba finančního plánu se pak odvíjí od konkrétních cílů. Například ty s delším horizontem doporučuje mladým lidem řešit formou podílových fondů, ETF a ve finále třeba i dynamickým doplňkovým penzijním spořením. Ruce pryč by čerstvě dospělí naopak měli dát od všeho, co se tváří, že je bez rizika. Nic takového totiž údajně neexistuje.

FIN25

Musil z Upvestu: Přijatelné riziko a osmiprocentní výnos. Investice do důkladně prověřených realitních projektů stojí za zvážení
Přečtěte si také:

Musil z Upvestu: Přijatelné riziko a osmiprocentní výnos. Investice do důkladně prověřených realitních projektů stojí za zvážení

„Nesnažte se rychle zbohatnout. Většina rozumně nastavených investic by měla ochránit majetek před inflací a přidat nějaký výnos k tomu, kde se platí buďto zvyšujícím se rizikem či kolísavostí, anebo sníženou likviditou. Dále bych se vyhýbal spekulacím, častému obchodování a snaze časovat trh,“ radí Mejzlík, který by jako začínající investor chtěl, aby mu princip investičního nástroje někdo v první řadě jasně vysvětlil.

„Z tohoto pohledu jsou pro většinu mladých lidí kryptoměny a měnové nebo komoditní obchody zcela nevhodné. A o nejrůznějších korporátních dluhopisech prapodivných firem to platí dvojnásob,“ uzavírá s tím, že pokud jde o držení peněz na běžném účtu, jedná se o stoprocentní záruku znehodnocení.

  • Našli jste v článku chybu?