Personální politika Babišovy vlády vyvolává nejeden otazník. Bývalá náměstkyně ministra průmyslu pro energetiku Lenka Kovačovská, sesazená z funkce na přelomu loňského a letošního roku, čekala dlouhých osm měsíců, zda o ni bude mít státní správa zájem.
Dáma, uznávaná pro svou nestrannost a férovost, nakonec vzala funkci předsedkyně Českého plynárenského svazu. Pozice náměstka zůstala po dlouhých osm měsíců neobsazena. Až na počátku září nastoupil bývalý ředitel sekce regulace Energetického regulačního úřadu René Neděla. Tedy muž, který se podle prvních ohlasů z prostředí české energetiky netěší zrovna velké důvěře. Skepse pramení z následujících faktů.
René Neděla na regulační úřad nastoupil ve stejném roce jako kontroverzní bývalá předsedkyně Alena Vitásková. Její šestileté funkční období na úřadě „přežili“ jen ti úředníci, kteří přinejmenším předstírali loajalitu a uměli ohnout páteř. Otazníky vyvolává také Nedělův úzký vztah ke dvěma sporným figurám, které dnes fakticky na energetickém úřadě vládnou - Vladimíru Vlkovi a Vladimíru Outratovi. Položme si tedy otázku: je takový člověk vhodným kandidátem na zásadní post ve státní správě? Je tím správným člověkem, který má spolurozhodovat o směřování české energetiky a přípravě nových zákonů?
Čtěte: ČEPS platí za služby projektantů 100 milionů, i když sám by to zvládl levněji
Následující příklad naznačuje, že tomu tak není. Podle dobře informovaného zdroje týdeníku Euro přikázal Neděla krátce po svém nástupu proškrtat připravovanou novelu energetického zákona. Mají z něj zmizet jakékoli zmínky o ukládání energie a využití velkokapacitních baterií v síti. Prý by z toho byl další průšvih ve stylu solárního boomu, který by zaplatili koncoví spotřebitelé elektřiny.
Takové činy a výroky by člověk pochopil u Aleny Vitáskové, ale náměstek ministra průmyslu seznámený s realitou i směřováním evropské energetiky by se jich dopouštět neměl. René Neděla je sice mladý věkem, ale názorově patří spíše do 20. století.
Čtěte také: