Menu Zavřít

Neuznáte punc, porušujete právo, vzkazuje Česku evropský Soudní dvůr

22. 9. 2016
Autor: čtk

Neuznáváním puncovních značek nizozemského puncovního úřadu WaarborgHolland porušuje Česká republika podle Soudního dvora Evropské unie unijní právo. Český Puncovní úřad už dříve argumentoval tím, že nizozemský punc neumožňuje rozpoznat, zda šperk pochází z EU, anebo má původ mimo ni, například v Číně nebo Hongkongu. Podle názoru českého ministerstva zahraničí dnešní rozhodnutí Soudního dvora ve velké části potvrdilo stanovisko České republiky. S tím souhlasí i ministerstvo průmyslu a obchodu.

„Praxe České republiky vyžadující nové opuncování drahých kovů, které byly opuncovány a uvedeny na trh v některém členském státě anebo byly opuncovány ve třetím státě v souladu s nizozemskými právními předpisy a byly propuštěny do volného oběhu v unii, je omezením volného pohybu zboží,“ uvedl Soudní dvůr Evropské unie.

Připustil ale, že pokud jde o ochranu spotřebitele, může mít členský stát za to, že puncovní značky vyražené na území třetích států neposkytují spotřebiteli stejnou ochranu jako značky vyražené na území unie. V případě nizozemského puncovního úřadu je ale podle soudu kontrola označování dostatečná a vyhovuje nizozemským, a tím pádem i českým normám na ochranu spotřebitele.

To by ale podle soudu neplatilo, kdyby drahé kovy označené puncovní značkou WaarborgHolland na území státu mimo EU nebyly před dovozem do Česka uvedeny na trh v některém členském státě.

Přečtěte si, jak si jednotná Evropa představuje roaming:

Konec roamingu podruhé, tentokrát bez limitu

 Ilustrační foto

„Soudní dvůr v prvé řadě přisvědčil argumentaci České republiky, že puncovní značka vyražená ve třetí zemi neposkytuje dostatečnou úroveň ochrany a členský stát je oprávněn vyžadovat provedení kontroly na území EU,“ sdělil tiskový odbor ministerstva zahraničních věcí. Podle něj jsou tak členské státy povinné uznávat punc u drahých kovů opuncovaných v EU nebo zkontrolovaných v EU a nikoliv punc drahých kovů, které jej dostaly mimo státy unie. Česká republika by tak místo neuznání punce mohla u identických značek v EU a mimo ni například vyžadovat listinné důkazy, které místo vyražení potvrdí.

Česko rozhodnutí soudu kvituje

Podobný názor zastává také ministerstvo průmyslu a obchodu. „Soudní dvůr žalobu komise částečně zamítnul jako nepřípustnou, částečně jí vyhověl, avšak v řadě argumentů dal za pravdu České republice, která zastávala názor, že nestačí pouhé opuncování drahých kovů v třetích státech mimo EU, ale lze vyžadovat, aby dané drahé kovy byly před uvedením na český trh podrobeny důkladné kontrole (ryzosti) ze strany českého kontrolního orgánu nebo kontrolního orgánu na území EU,“ uvedl mluvčí ministerstva František Kotrba. O dalším postupu se podle informací ČTK budou české úřady radit v následujících týdnech.

Soudní dvůr EU již před dvěma lety rozhodl, že unijní země nemohou požadovat nové opuncování výrobků dovezených z jiného členského státu, kde už byly označeny a uvedeny na trh v souladu se zákonem. Předpokladem ale podle tohoto rozsudku, který se týkal kauzy z Litvy, je, že údaje puncovní značky jsou rovnocenné údajům vyžadovaným členským státem dovozu a srozumitelné tamním spotřebitelům.

FIN25


Přečtěte si, čím v posledních dnech žije Evropská unie:

Musíme lépe bránit evropské hranice, vyzvala Merkelová

Jednání o volném obchodu s EU podle Američanů postupují


  • Našli jste v článku chybu?