Menu Zavřít

Nevydařená schůzka

24. 6. 2005
Autor: Euro.cz

V tažení proti bankám nastávají státu problémy

Náměstek ministra financí Tomáš Prouza se rozhodl, že pokročí v „diskusi“ s bankami o jejich poplatkové strategii a pozval si na minulý čtvrtek (23. června) generální ředitele pěti bank. Fax s pozváním dostali CEO ČSOB Pavel Kavánek, CEO České spořitelny Jack Stack, CEO Komerční banky Alexis Juan, CEO GE Money Bank Gepard Ryan a CEO Raiffeisenbank Lubor Žalman. Nepřekvapuje, že na jednání s Prouzou nepřišli, důvody však měli různé. Například Ryan je v USA, Juan také není v Praze, takže o účasti na schůzce nemohl ani uvažovat. Kavánek se Stackem se s Prouzou odmítají soukromě bavit. Žalman se setkání zúčastnit chtěl. Tvrzení odpůrce soukromých schůzek Stacka, že setkání má smysl pouze v širším kolektivu za účasti spotřebitelských organizací a lidí z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se potvrdilo měrou vrchovatou. S nadsázkou lze říct, že pokud by se setkání opravdu uskutečnilo, začal by ÚOHS vyšetřovat kromě bank také Sobotkova náměstka. Dva nezávislé zdroje týdeníku EURO potvrdily, že ÚOHS neoficiálně varoval vedení bankovní asociace. Pokud se banky budou domlouvat na poplatkové politice, jak po nich požaduje ministerstvo, porušují antimonopolní právo a hrozí další správní řízení. Oficiálně se však ještě nevyjádřil, čímž eventuální jednání blokuje. Dva nezávislé zdroje uvedly, že Prouza měl již dopis šéfa ÚOHS Josefa Bednáře na konci minulého týdne obdržet. Bednář v něm píše v podstatě totéž, ÚOHS řekl bankám. „Žádný dopis od antimonopolního úřadu jsem dosud neobržel,“ řekl však týdeníku EURO Prouza.

Banky se již dohodly.

Veškeré asociace jsou častým a obvyklým terčem ÚOHS, který se domnívá, že případné protisoutěžní rejdy se odehrávají právě na jejich půdě. Úřad se již při domovních prohlídkách v bankách soustředil na dokumenty České bankovní asociace, prohledával i její sídlo. Banky si toho samozřejmě jsou velice dobře vědomé, a tak musely řešit patovou situaci. Prouzovi na jeho výzvu k veřejné diskusi chtěly odpovědět, jsou ochotné přistoupit i na určité kompromisy, ale nechtějí si zopakovat zásah mužů z Brna. Týdeník EURO má k dispozici dokument asociace, který po připomínkách v jednotlivých bankách bude sloužit jako odpověď ministerstvu financí. Z dokumentu je patrné, že banky přístup ministerstva v zásadě odmítají a žádné převratné změny se neuskuteční. Alespoň ne takovým způsobem, kterým by banky daly najevo, že ustupují tlaku ministerstva. Právníci asociace a bank si pravděpodobně dali velkou práci s tím, aby text byl co nejméně konkrétní, obsahoval pouze vzletné fáze typu: „Prioritou pro nejbližší období je hledání cest k vyšší transparentnosti ve finančním sektoru a prosazování kroků ke sjednocení pohledu na celý finanční trh“. Jak týdeníku EURO řekl vysoký představitel jedné z bank, jinak se to ani napsat nedalo. „Pokud bychom všichni přistoupili na stejné změny v cenách či službách, vletěl by na nás ÚOHS. Neoficiálně nám totiž tento scénář oznámil,“ uvedl. Stanovisko je však po vzletných frázích zakončeno několika zásadami, u nichž asociace žádá, aby je ministerstvo dodržovalo. Jinak s ním nehodlá jednat. Jde například o diferencovaný přístup ke skupinám klientů. Škodlivá je, jak uvádí asociace, záměna legitimního tlaku na zvyšování transparentnosti tlakem na unifikaci produktů (banky se domnívají, že požadavky ÚOHS a ministerstva by k unifikaci produktové nabídky vedly). Pravděpodobně kvůli brněnským úředníkům je další zásadou neuzavírání dohod o výši a struktuře poplatků, stejně nemyslitelná je jejich regulace zásahem zvenčí. Banky rovněž odmítají učinit kroky, které by vystavily jejich bilance vyššímu riziku nesplácených úvěrů a samozřejmě jakoukoli kontraktační povinnost, která by vedla k lepší migraci klientů. V podstatě tedy nechtějí udělat nic z toho, co po nich chtěl Prouza.

FIN25

The Jack Stack.

Do jakého finále celá tragikomedie okolo poplatků dospěje, zatím není jasné. Mediální obsazení hlavních rolí je však již dané. Na jedné straně stojí náměstek Prouza, který bojuje za transparentnost a další věci, které lidé rádi slyší. Na straně druhé stojí Američan Stack jako vystřižený z učebnice asertivity. Řídí velkou banku s velkým počtem klientů, takže si nenechá diktovat podmínky od náměstka ministra. S médii se proto o celém problému ochotně baví, koresponduje s ministerstvem financí a k poplatkové politice pronáší plamenné projevy na konferencích. Poté, co mu na jeho dopis neodpověděl ministr financí, obrátil se na Prouzu. V dopise z 22. června mu píše: „Nebudu komentovat to, že jste použil (na konferenci k poplatkům, pozn. red.) anonymní citáty, abyste otevřel téma banky jsou zloději nebo „banky mají reputační problém“, chtěl bych však vyzdvihnout a podpořit vaši iniciativu k zahájení debaty o bankovním sektoru na expertní úrovni.“ Vypadá to, že šéf spořitelny se dobře baví. Po Prouzovi požaduje, aby se namísto separátních setkání s vybranými bankéři sešli všichni účastníci, kteří mají k tématu co říct. Tedy zmíněné spotřebitelské asociace, bankovní asociace, ministerstvo financí, ÚOHS, finanční arbitr, centrální banka…Úmysl je zřejmý, takovéto „všečínské“ shromáždění se nikdy na ničem neshodne. Ale diskuse bude, a to přece ministerstvo chtělo.

Asociace přitvrdila.

Stack svou roli prožívá opravdu dokonale a při současné diskusi chce evidentně být u pramene. Tím je Česká bankovní asociace. A tak při volbách do prezidia, které shodou okolností proběhly uplynulý týden, se nechal zvolit za jeho člena. Přitvrdily i ostatní banky, a tak je nyní prezidium plné generálních ředitelů. Jsou v něm Pavel Kavánek z ČSOB, Alexis Juan z KB, David Grund z HVB Bank, Jiří Kunert z Živnobanky, Gepard Ryan z GE Money Bank. Kromě nich ještě členové představenstev České exportní banky a Bawag Bank Josef Tauber a Helmut Kasík. Pokud by k sobě přibrali ještě náměstka Prouzu, nemuseli by se scházet na ministerstvu financí, ale ve Vodičkově 30. Tedy v sídle České bankovní asociace.

  • Našli jste v článku chybu?