Menu Zavřít

Než půjdete dávat finančnímu úřadu daňové přiznání

5. 1. 2004
Autor: Euro.cz

ZAČÁTEK ROKU BÝVÁ I PŘÍPRAVOU NA PODÁNÍ DAŇOVÉHO PŘIZNÁNÍ Z PŘÍJMŮ. ZEJMÉNA FYZICKÉ OSOBY, KTERÉ NEVYUŽÍVAJÍ SLUŽEB DAŇOVÝCH PORADCŮ, SI JIŽ POMALU ZAČÍNAJÍ POČÍTAT, KOLIK NA DANÍCH ZAPLATÍ. NĚKTEŘÍ TEPRVE S PODNIKÁNÍM ZAČÍNAJÍ A SHÁNĚJÍ INFORMACE CO VŠE MUSÍ V SOUVISLOSTI S DANĚMI UDĚLAT, JAKÉ POVINNOSTI BUDOU MÍT.

Začátkem roku asi nebude na škodu připomenout si některá zákonná ustanovení a pojmy týkající se daní, jak je definuje zákon v posledním znění. Alespoň orientačně je tak možné získat odpovědi na některé otázky.

MÍSTNÍ PŘÍSLUŠNOST

Který finanční úřad je vaším finančním úřadem? Místní příslušnost správce daně, není-li zákonem stanoveno jinak, se řídí u právnické osoby místem jejího sídla v České republice a u fyzické osoby bydlištěm v České republice, jinak místem, kde se převážně zdržuje, tj. v němž pobývá nejvíce dnů v roce. Bydlištěm fyzické osoby se rozumí místo jejího trvalého pobytu. Nelze-li takto určit místní příslušnost, řídí se místem, kde má stálou provozovnu, nebo místem, v němž poplatník (plátce) vykonává na území České republiky hlavní část své činnosti, jejíž výsledky jsou předmětem zdanění, popřípadě místem, v němž se nachází na území České republiky převážná část jeho nemovitého majetku. Nelze-li určit místní příslušnost podle výše uvedeného, je příslušným správcem daně Finanční úřad pro Prahu 1. U spotřebních daní vykonávají správu daní celní úřady příslušné podle sídla nebo místa pobytu plátce daně, pokud zákon o spotřebních daních nestanoví jinak. Nelze-li určit místní příslušnost celního úřadu podle ustanovení celního zákona nebo zákona o správě daní a poplatků, je místně příslušný Celní úřad Praha 1. Vzniká-li podle daňových předpisů daňová povinnost okamžikem přechodu státní hranice, řídí se místní příslušnost místem přechodu státní hranice. U daní, kde předmětem zdanění je nemovitost, je místně příslušným správcem daně finanční úřad, v obvodu jehož územní působnosti se nemovitost nachází. Tento správce daně je pak povinen sdělit výsledky vyměření a případně další potřebné údaje tomu správci daně, u kterého je dána místní příslušnost podle výše uvedeného stručného vysvětlení. Je-li předmětem zdanění převod, přechod či nabytí majetku, je místně příslušným správcem daně finanční úřad, v obvodu jehož územní působnosti

* měl zůstavitel bydliště nebo se převážnou dobu zdržoval,

* se nachází nemovitost, a to i v případě, nabývá-li se současně též movitý majetek nebo jiný majetkový prospěch,

* má bydliště nebo sídlo nabyvatel movitého majetku nebo jiného majetkového prospěchu,

* má bydliště nebo sídlo dárce movitého majetku nebo jiného majetkového prospěchu, jde-li o dar do ciziny.

REGISTRACE

Kdy musím poprvé navštívit svého správce daně (finanční úřad)? Pokud se jedná o povinnost registrace, všichni poplatníci mají povinnost podat přihlášku k registraci u místně příslušného správce daně, a to do 30 dnů od obdržení povolení nebo získání oprávnění k podnikatelské činnosti nebo od počátku provozování jiné samostatné výdělečné činnosti. Tato lhůta začne běžet následující den po právní účinnosti povolení nebo oprávnění nebo po dni, kdy poplatník začne provozovat jinou samostatnou výdělečnou činnost, přičemž právní účinností se rozumí den, kdy je poplatník podle příslušných předpisů oprávněn začít vykonávat podnikatelskou činnost. Pokud poplatník začne vykonávat činnost nebo pobírat příjmy podrobené dani, je povinen tuto skutečnost oznámit místně příslušnému správci daně do třiceti dnů. Plátce daně je povinen podat přihlášku k registraci u správce daně nejpozději do patnácti dnů od vzniku povinnosti srážet daň nebo zálohy na ni nebo daň vybírat, pokud není zvláštním předpisem stanoveno jinak. Registrační povinnost nemá daňový subjekt, u kterého vznikla jen nahodilá nebo jednorázová daňová povinnost, nebo u něhož je předmětem zdanění jen nemovitost, nemá-li registrační povinnost kvůli jiné dani. Registrační povinnost se dále nevztahuje na poplatníky, kteří mají výhradně příjmy ze závislé činnosti a příjmy, ze kterých je daň vybírána zvláštní sazbou. Dojde-li ke změnám skutečností, které daňový subjekt uvedl v přihlášce k registraci, zejména zanikla-li jeho daňová povinnost u některé z daní, je daňový subjekt povinen tyto změny oznámit správci daně do patnácti dnů ode dne, kdy nastaly. Pro účely daně z přidané hodnoty, daně silniční a spotřebních daní platí speciální úprava.

PLATEBNÍ STYK

Jak platit daně? Není-li zákonem stanoveno jinak, je daň splatná ve lhůtě pro podání přiznání. Zálohy na daň jsou splatné v zákonných lhůtách. K označení úhrady daně nebo zálohy na daň slouží variabilní symbol a konstantní symbol: a) Prostřednictvím variabilního symbolu daňový dlužník sděluje finančnímu úřadu svou totožnost. Má-li daňový dlužník přiděleno daňové identifikační číslo (DIČ), vepíše do příslušné kolonky pro variabilní symbol (ať už na bankovním příkazu k úhradě nebo na poštovní poukázce) kmenovou část DIČ (tj. číslo za pomlčkou). Není-li poplatník (plátce) registrován, to znamená, že nemá přiděleno DIČ, uvede fyzická osoba do kolonky pro variabilní symbol své rodné číslo a to bez jakýchkoliv mezer, pomlček nebo lomítek, tj. uvede 9 nebo 10 číslic v řadě za sebou, právnická osoba v takovém případě uvede identifikační číslo (IČ). b) Hradí-li daňový dlužník svou daňovou povinnost pomocí poštovní poukázky vyzvednuté na místně příslušném finančním úřadě nebo mu tímto úřadem zaslané, je konstantní symbol spolu s číslem účtu finančního úřadu předtištěn. K úhradě daňové povinnosti může daňový dlužník použít i běžnou poštovní poukázku (složenku) typu „A“. Při platbách daní, včetně příslušenství, se na poštovních poukázkách uvádí konstantní symbol 1149, při bezhotovostním bankovním převodu konstantní symbol 1148.

SANKCE

bitcoin_skoleni

Jaké důsledky má nesplnění některých povinností daňovým subjektem? Nepodá-li daňový subjekt daňové přiznání nebo dodatečné daňové přiznání včas, může správce zvýšit příslušnou vyměřenou daň až o 10 % (§ 68 zákona o správě daní a poplatků). Pokud daňový subjekt nepodá daňové přiznání ani na výzvu správce daně, je správce daně oprávněn předpokládat, že daňový subjekt vykázal v daňovém přiznání daň ve výši nula, popřípadě vyměřit daň podle pomůcek. Nezaplatí-li daňový dlužník daň nebo zálohy na daň včas, je povinen platit z dlužné částky penále podle § 63 zákona o správě daní a poplatků. Podrobnější informace o daňových přiznáních a placení daní včetně příslušných daňových tiskopisů a čísel bankovních účtů pro jednotlivé daně si může poplatník (plátce) vyžádat u správce daně.

Pramen: www.businessinfo.cz//

  • Našli jste v článku chybu?