Podle zákona má zaměstnanec nárok na placené volno, potřebujeli navštívit lékaře. Předpisy hovoří o „době nezbytně nutné“. Jak tento termín chápat? Někteří zaměstnanci totiž vyřídí návštěvu lékaře za hodinu, někteří - zvláště s trvalým bydlištěm mimo Prahu - si do něj započítají i cestu a někdy jim zabere celý den.
Podle zákona má zaměstnanec nárok na placené volno, potřebujeli navštívit lékaře. Předpisy hovoří o „době nezbytně nutné“. Jak tento termín chápat? Někteří zaměstnanci totiž vyřídí návštěvu lékaře za hodinu, někteří - zvláště s trvalým bydlištěm mimo Prahu - si do něj započítají i cestu a někdy jim zabere celý den…
Mirka Veselá
Základní pravidla jasně stanoví příloha k nařízení vlády č. 590/2006 Sb.
Pracovní volno s náhradou mzdy se poskytne na nezbytně nutnou dobu, ale pouze tehdy, nebylo-li vyšetření nebo ošetření možné provést mimo pracovní dobu. Druhou podmínkou je, že se jedná o takzvané nejbližší zdravotnické zařízení. Tím se rozumí takové zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně zvolené zaměstnancem, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a zároveň je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout.
Zaměstnanec má tedy na výběr, zda si zvolí zdravotnické zařízení nejbližší svému pracovišti, nebo bydlišti. Firma mu v této volbě nemůže bránit, stejně tak ani ve volbě zdravotní pojišťovny.
Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení (definovaném výše uvedenými třemi znaky), musí firma poskytnout pracovní volno na nezbytně nutnou dobu. Náhrada mzdy však přísluší nejvýše za dobu, kterou by zaměstnanci zabral stejný úkon v nejbližším zdravotnickém zařízení.
Doba nezbytně nutná není v nařízení vlády definována. Je ji nutno posuzovat podle okolností konkrétního případu. V praxi však vždy půjde nejen o dobu samotné návštěvy lékaře, ale také o dobu čekání a cesty tam i zpět.
Mgr. Jan Beneš, právník