Sazka měla zhruba 20 let fungovat jako zdroj financí pro český sport. Tuto funkci dlouho relativně dobře plnila. Částky posílané sportovcům se ovšem začaly krátit poté, co se společnost extrémně zadlužila při stavbě multifunkční haly v Praze.
Foto: Profimedia.cz
Sazka kritickou finanční situaci posledních pár let dobře tajila, pomáhala si například čerpáním rezerv nebo půjčkami. Že takto fungovat dlouhodobě nelze, se ukázalo začátkem roku, kdy Sazka postupně ztratila schopnost cokoliv platit. I přesto v čele společnosti stále zůstává Aleš Hušák. Na tom se nic nezměnilo ani před nedávnem, kdy se věřitelé přihlásili s dluhy za minimálně sedm miliard a sám Hušák podal návrh na úpadek firmy. Největšími věřiteli Sazky jsou investiční skupiny PPF a KKCG s tím, že první jmenovaná skupina převzala část pohledávek od podnikatele Radovana Vítka.
Všichni tři velcí věřitelé se původně snažili se Sazkou dohodnout. Nabízeli varianty, ve kterých by o své peníze či část majetků nepřišel ani český sport. Všechny dohody ale zatím zkrachovaly, i když část sportovců po smírném řešení volala. Zdá se, že to byl právě Hušák, kdo všechny dohody a sliby porušil. Vedení Českého svazu tělesné výchovy pod vlivem Hušáka jako většinový akcionář dohody stále odmítá, a navíc drží v čele Sazky nadále Hušáka.
Neschopnost dohodnout se má a bude mít své následky. Sazka má svého insolvenčního správce, o dalších krocích bude rozhodovat věřitelský výbor. Cena dříve neotřesitelné značky na trhu rapidně klesá, stovky sázkových terminálů jsou uzavřené a ministerstvo financí zvažuje, zda Sazce neodebere licenci na provoz Sportky. Na trhu loterií už na její krach čeká další hráč. Sázkové kanceláře Synot Tip a Chance požádaly o loterijní licenci a vyčkávají.
A český sport? Ten může prozatím na peníze ze Sazky zapomenout. Znovu je plně závislý na státním rozpočtu.