Menu Zavřít

NIKOLI ŽATEC, NÝBRŽ ŽALEC

24. 2. 2020
Autor: Euro.cz

Slovinskému Clef Brewery nechybí patriotismus ani láska k muzice Stejně jako má Česká republika svou hlavní chmelovou oblast na Žatecku, pro slovinský zahraniční obchod je podobně důležitou lokalitou úrodný a prosluněný region kolem města Žalec. Většina obchodníků s chmelem navíc potvrdí, že v posledních letech jsou odrůdy rostoucí v podhůří Julských Alp stále žádanějším artiklem. To dokazuje i podnik Helf z Oseka nad Bečvou, který čas od času vaří speciály pouze ze slovinských chmelů.

Už několik generací hospodaří se zelenými šiškami v okolí Žalce rodina Gobecových. Sídlí na okraji města, ve čtvrti Petrovče. Její nejmladší člen Matevž Gobec – jinak také kytarista a milovník muziky – rodinný byznys trochu posunul. Ze starého skladu vytvořil moderní prosklenou stavbu obloženou dřevem a obklopenou chmelnicemi, v níž od loňského jara vaří řemeslná piva pod značkou Clef Brewery.

Logem podniku je houslový klíč (clef), který odkazuje k Matevžově lásce k harmonii se zdejší krajinou a hudbou. „Pivo a hudba se proplétají a spojují, stejně tak se to děje v příběhu pivovaru Clef,“ přibližuje Matevž Gobec. „Výrobě piva tady dává tempo muzika.“ Jednotlivé kroky pro něj představují harmonii – dozrávání chmelových šišek na štokách přirovnává k folku, cinkání láhví a sklenic zase k relaxační hudbě.

Svůj vztah k rodnému regionu Gobec promítá i do samotné výroby svrchně kvašených piv. Základem, samozřejmě až po vodě a sladu, jsou místní chmelové odrůdy, které pro zpestření a vůni doplňuje americkými aromatickými šlechtěnci, jakými jsou třeba Simcoe či Amarillo.

Vynikající Čau sonček

Z nevelkého sortimentu pivovaru jsme otestovali dva protipóly. Nejdřív se na přetřes dostal světlý Čau sonček (v překladu „ahoj, slunce“), což je Blond Ale se 4,5 procenta alkoholu. Svrchně kvašené pivo se rodí z lokálních chmelů Dragon a Fox a trochy pomerančů, na stupnici IBU dosahuje hodnoty 25, což znamená, že hořkost nebude nijak výrazná. Velmi kalný Čau sonček má barvu žluté limonády, v těžší vůni se promítají především slady. I proto je chuť piva poměrně sytá a plná, zaujme i čerstvost a mírná citrusová kyselost. Blond Ale působí velmi překvapivě a díky velice dobré pitelnosti stojí za pozornost.

Pozornosti neunikl ani silný stout Orion se 6,5 procenta alkoholu, i ten v Clefu chmelí slovinskými odrůdami Cardinal a Savinjski Golding. Hodnota IBU činí 50, tedy značnou hořkost. Ze všeho nejdřív ale zaujme extrémně temná barva piva a exkluzivní pěna, v odéru problikávají tóny kávy a praženého sladu. V ústech se Orion prezentuje kávovostí a těžší nasládlostí, hořkost se rozbaluje až s velkým zpožděním. Je to dezertní sváteční spe ciál, čemuž odpovídá i slabší pitelnost.

Clef Brewery

Arja vas 19, Petrovče, Žalec, Slovinsko Sládek: Matevž Gobec Nabídka: svrchně kvašená piva a speciály Založeno: 2019

bitcoin_skoleni

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?