Menu Zavřít

Nižší výroba, nižší zisk. ČEZ může přijít až o pět miliard

2. 1. 2017
Autor: Euro Martin Pinkas

Kvůli nižší loňské výrobě v jaderných elektrárnách, než s jakou počítal plán, přišel ČEZ na provozním zisku zhruba o pět miliard korun, odhadují analytici.

Výroba v Temelíně loni meziročně klesla o více než desetinu. V Dukovanech se snížila o 5,1 procenta a byla nejnižší za 28 let. Příčinou byly odstávky. Podle analytiků je takový výsledek alarmující. ČEZ se k těmto údajům vyjadřuje jen při čtvrtletní prezentaci výsledků. Výsledky za rok 2016 zveřejní v březnu.

„Už samotný fakt, že s výrobou 11,95 terawatthodiny (TWh) Dukovany dosáhly nejhoršího výsledku od roku 1988, je alarmující. Když se k tomu přidá i neplánované prodlužování odstávek v Temelíně s nízkou celoroční výrobou 12,1 TWh, pak vznikne výsledek, se kterým se ČEZ opravdu nemůže chlubit,“ uvedl analytik J&T Finance Group Michal Šnobr.

Za plánem z konce roku 2015 podle Šnobra ČEZ zaostal zhruba o čtvrtinu. „Jen v roce 2016 tak na zisku EBITDA ztratil přes pět miliard korun. Špatnou zprávou je, že ztráta z výroby jaderné energie zasáhla nejen rok 2016, ale táhne se již od roku 2015 a velmi pravděpodobně zasáhne i celý letošní rok,“ dodal Šnobr. Celková finanční újma ze ztráty výroby v jaderných elektrárnách tak podle něj překročí deset miliard korun.

Jaderné elektrárny vyrobily loni nejméně energie za 14 let. Čtěte více:

České jaderné elektrárny letos vyrobí nejméně proudu za 14 let

Temelín

„Příčiny dlouhých odstávek jsou rozdílné, u Dukovan šlo především o kontroly svárů a Temelín poznamenaly problémy s ložisky turbín. Nicméně výsledek je stejný - nižší výroba a tím i nižší tržby,“ doplnil jednatel společnosti ENA Jiří Gavor. Ve srovnání s rekordními roky podle něj ČEZ poklesem výroby přišel o zhruba pět miliard korun.

Analytik Petr Hlinomaz považuje pro ČEZ za citlivější pokles výroby v Dukovanech. Chybějící výroba v jaderných elektrárnách, která je podle něj charakteristická vyšší ziskovou marží, musela být nahrazena výrobou v tepelných elektrárnách.

bitcoin_skoleni

Podle analytika webu oEnergetice.cz Martina Voříška byla prodloužená odstávka v Dukovanech způsobena nekvalitní dokumentací k rentgenovým snímkům svárů. „Výroba Dukovan byla ovlivněna především v první polovině roku, zatímco Temelín ztratil nejvíce ve druhé polovině 2016, kdy nevyráběl téměř měsíc a půl ani jeden z jeho bloků,“ dodal. Výroba v jaderných elektrárnách bude podle něj v porovnání se standardními hodnotami nižší i letos.

Čtěte také:

ČEZ zatopil pod kotlem v nové elektrárně. A spotřeba plynu skokově vzrostla

Nové bloky v Dukovanech? Němci i Rakušané mají připomínky


  • Našli jste v článku chybu?