Menu Zavřít

Nočním podnikům v Berlíně hrozí návrat do ilegality

5. 7. 2012
Autor: ČTK

Plánované zvýšení poplatků vybíraných německou společností na ochranu autorských práv Gema ohrozí existenci diskoték a dalších nočních podniků v Berlíně. Uvedla to organizace pro rozvoj turismu v německé metropoli Visit Berlin s tím, že některé tyto podniky budou nejspíš nuceny působit v ilegalitě, jak tomu bylo kdysi.

Šéf Visit Berlin tvrdí, že noční život v německé metropoli má velký význam pro budoucnost města, a varuje před zvyšováním poplatků u diskoték. „Třetina návštěvníků města sem přichází také kvůli nočnímu životu,“ prohlásil Burkhard Kieker.

Gema hodlá od 1. ledna příštího roku zavést nové zpoplatnění hudby v klubech, diskotékách a barech. Podnik by měl organizaci platit za veřejné používání hudby deset procent z ceny každé vstupenky. Gema ujišťuje, že poplatky budou sloužit výhradně umělcům a hudebním značkám a nakladatelstvím.


Čtete reportáž z berlínského tržiště: Máte šmuk nebo porcelán? V berlínském Mauerparku prodáte cokoli


Kieker však soudí, že v organizaci Gema jsou velcí zloději, kterým radí právníci s vidinou snadných zisků. Petici proti novým poplatkům již údajně podepsalo více než 200 tisíc lidí. Stovky německých klubů a diskoték koncem června vypnuly demonstrativně na pět minut hudbu.

Šéf Visit Berlin se domnívá, že v případě zavedení nových poplatků se Berlín vrátí do 90. let minulého století, kdy zde bylo mnoho nelegálních klubů. Agent organizace Gema tehdy musel složitě hledat dvířka, kterými bylo možné dostat se do sklepení a zjistit, zda a jaká hudba se zde hraje.

bitcoin_skoleni


Také čtěte: Z Německa se vytrácejí hospody, za 10 let jich zavřela čtvrtina


Po pádu berlínské zdi v roce 1989 se německá metropole stala skutečným rájem pro hudbu techno, která se rychle zabydlela ve stěnách početných opuštěných průmyslových objektů z dob komunistického východního Německa. Ze současných berlínských klubů mají podle agentury AFP celosvětové renomé především Berghain a Watergate.

  • Našli jste v článku chybu?