EURO Light
Chvíle, kdy senioři odhodí berle a rozeběhnou se do světa, se přiblížila. Koncern Honda představil prototyp podpůrných „robonohou“, u jejichž zrodu byl známý robůtek ASIMO. „Japonská společnost stárne. Chceme starším lidem pomoci,“ říká Ken Jasuhara, jeden z hlavních inženýrů výzkumné divize. Nové zařízení využívá servomotorků a pevného skeletu, který může pomoci s pohybem jednak důchodcům, ale zvýší i výkonnost v dělnických profesích. Podobná „hejblátka“ už vyvíjí společnost Cyberdyne (HAL), paraplegik Amit Goffer (ReWalk) nebo americká armádní výzkumná agentura DARPA.
Nový hondochod je teprve ve vývojové fázi, byť už loni v listopadu si výrobní linky pár chodítek zkusmo i střihly. A přestože Japonci oficiálně nepotvrdili plány na komerční využití, byznys by to byl zajímavý. Trhy jsou obrovské. Už dnes si v USA stěžuje 17 milionů obyvatel na potíže s vyšlápnutím schodů. A důchodců přibývá. Nejen za oceánem nebo na Nipponu. V roce 2050 bude třetině Čechů přes 65 let, což je 3,6 milionu lidí potenciálně s pohybovými obtížemi. Zbývá jediná otázka: zaplatí nám „nohoboty“ i české zdravotní pojišťovny?
Popisek:
Japonec na kopec! První robochodítka jsou uzpůsobena menší japonské postavě, ale rozměr prý není problémem. „Uděláme i vyšší. Tohle je jen začátek,“ slibuje si zářné zítřky inženýr Ken Jasuhara.