Co komise prozkoumá je hodně nejasné, ale jasné je, že pokud není v rozporu s pravidly EU, je nepochybně v rozporu se zájmy Polska, Slovenska i České republiky, protože ohrožuje jejich energetickou bezpečnost a poškozuje ekonomiku.
Plynovod podporovaný německou kancléřkou je naopak v národním zájmu Německa, protože posiluje jeho vliv na evropskou ekonomiku, tím, že se stává klíčovou zemí, přes níž proudí plyn z Ruska.
Tady nám ta solidarita předhazovaná v migrační krizi Němci, jako klíčová evropská hodnota, nějak nefunguje. Náš západní soused vidí solidaritu v tom, že se s námi podělí o uprchlíky, které jeho kancléřka pozvala do Evropy a jedná o přímém dovozu dalších k stejnému přerozdělení s Tureckém.
Když se ale my dožadujeme solidarity v úsilí udržet si energetickou bezpečnost a příjmy z tranzitu plynu, tak je to normální konkurenční byznys, kde Angela nezná bratra.
Možná si taky po vzoru svého socialistického předchůdce Gerharda Schrödera chystá teplé místečko u Gazpromu pro politickou penzi, na níž se příští rok kvůli své politice nepochybně odebere.
Takže nechme hezké řeči o vznešených evropských hodnotách sluníčkářům všech zemí a buďme si vědomi, že pojem „Realpolitik“ vznikl v němčině a nebylo to náhodou. Věřit, že by Evropská komise zasáhla proti Nord Streamu je stejné, jako spolehnout se o Vánocích na Ježíška.
Čtěte další komentáře Pavla Párala: