Občanské průkazy bez strojově čitelných údajů vydané do konce tohoto roku by mohly platit až do 31. prosince 2008, to znamená o tři roky déle než předpokládají současné zákony. Počítá s tím předloha, kterou schválila Poslanecká sněmovna.
PLATNOST OBČANEK SE ASI PRODLOUŽÍ
ŠKODA AUTO RUŠÍ DALŠÍCH 500 MÍST
Škoda Auto zrušila od loňského podzimu asi 540 pracovních míst a dalších 500 jich hodlá ušetřit v příštím roce. Chce toho dosáhnout především formou přirozené fluktuace. Odboráři se však obávají o udržení celkové zaměstnanosti v podniku. Podle firmy nepůjde o masivní propouštění a cílem je firmu ozdravit a zvýšit produktivitu práce. Toho hodlá automobilka docílit tím, že na místa uvolněná odchody do důchodu nebude nabírat nové lidi.
ČESKÁ RAFINÉRSKÁ VEDE
Ziskovými společnostmi holdingu Unipetrol za devět měsíců letošního roku jsou Česká rafinérská, Kaučuk, Paramo a mateřská akciová společnost Unipetrol. Benzina, Chemopetrol a Spolana vykázaly ztrátu. Nejziskovější firmou skupiny zůstává Česká rafinérská, která vykázala hrubý zisk 523 miliony korun. Nejztrátovější je Spolana, která prohloubila ztrátu na 458,5 milionu korun. Rafinerie Paramo vykázala zisk před zdaněním 34,2 milionu korun. Kaučuk Kralupy hospodařil s hrubým ziskem 18,4 milionu korun. Chemopetrol se propadl do ztráty téměř 180 milionů korun. Společnost Benzina vykázala prodělek 174 miliony korun. Unipetrol hospodařil s hrubým ziskem 37,2 milionu korun.
PODMÍNKY PRO ŘÍZENÍ MOTOCYKLŮ SE ZPŘÍSNÍ
Po vstupu ČR do EU se podmínky pro řízení těžkých motocyklů zpřísní. Teď lze získat řidičský průkaz na motocykl s výkonem nad 25 kilowatt nebo s výkonem nad 0,16 kilowatt na kilogram hmotnosti v 21 letech. V budoucnosti ale bude jednadvacetiletý uchazeč o řidičský průkaz na silný motocykl potřebovat aspoň tříletou praxi v řízení lehčích motorek. Jinak bude moci na těžký stroj usednout až ve 24 letech. Opatření by mělo zvýšit bezpečnost na silnicích a snížit počet obětí nehod právě silných motocyklů.
SPOLEČNOST PETRCÍLE POŽADUJE DVĚ MILIARDY
Stát má na kontě další arbitráž, tentokrát o dvě miliardy. Takovou částku požaduje od státu ostravská společnost Petrcíle, která se cítí poškozená postupem Fondu národního majetku při privatizaci Nové huti. Kauza se táhne z konce devadesátých let, kdy stát chtěl za každou cenu zachránit Novou huť a najít pro ni investora. Proto zrušil smlouvu, podle níž měli podnik privatizovat jeho manažeři. Definitivní verdikt arbitráže se očekává již brzy.
POŠTA DODÁVÁ NOVÉ ZNÁMKY
Česká pošta začala vybavovat svých 3400 poboček novými dopisními známkami za 6,50 koruny. Začátkem listopadu jimi nahradí známky za 6,40 Kč, které přestane prodávat kvůli ukončení platnosti desetníků a dvacetníků. Pošta dosud vydala dvě nové známky ve čtyřmilionovém nákladu. Známky za 6,40 Kč budou až do odvolání dál platit a pošta je bude na dopisech přijímat. Známky, které pobočky neprodají, nabídne firma filatelistům a zbytek skartuje.
ZELENÁ MÍSTNÍM REFERENDŮM
Obce a města se budou při pořádání místních referend asi brzy řídit novými pravidly. Výsledek lidového hlasování bude pro zastupitele závazný. Norma počítá s tím, že nelze hlasovat například o rozpočtu obce a odvolání starosty, respektive primátora. Referendum bude moci iniciovat člověk, který v obci trvale bydlí a nejpozději v den hlasování je plnoletý. Pro svůj záměr bude muset získat potřebný počet podpisů.