Jednou z technik rozvoje potenciálu člověka je metoda neurolingvistického programování
Nikdy nebylo obtížnější stát se dobrým manažerem. Ekonomické turbulence, nesnadno odhadnutelný vývoj, restrukturalizace, úpadky, snižování odměn, žaloby a chyby, za které hrozí ztráta osobního majetku, jsou pro vrcholné manažery velkou zkouškou odvahy. Nebo výzvou a šancí začít dělat věci jinak a lépe.
Krize vědomí
Pokud si uvědomíme, že současná krize je i krizí dosavadní struktury našeho vědomí, máme šanci uspět. Chceme-li rozhodovat o svém životě a nebýt jen obětí okolností, musíme převzít odpovědnost nad těmi jeho aspekty, které jsme schopní vlastními silami řídit a kontrolovat. Vypustíme-li starosti o věci mimo náš dosah, získáme energii potřebnou k transformaci vlastního života i k osobnímu a profesnímu růstu.
Ocitáme se na prahu obrovského zlomu v evoluci. Dle vědců se věk informačních technologií posune do nové doby, v níž lidé začnou plně využívat potenciálu svého mozku a prostřednictvím budoucích psychotechnologií rozvíjet vnitřní zdroje, jako jsou kreativita, intuice nebo představivost. Kvality, jež jsou třeba k vytváření neotřelých koncepcí při řešení složitých problémů, které současná, rychle se měnící doba přináší.
Zvyk a představivost
Jednou z technik rozvoje lidského potenciálu je metoda neurolingvistického programování (NLP). Ta je založena na vědeckém poznání, že zvyk a představivost ovlivňují lidské chování mnohem účinněji než logika a vůle. „Neuro“ v názvu vyjadřuje, že člověk má přístup ke skutečnosti prostřednictvím pěti smyslů. Takto získané informace jeho mozek zpracovává a ukládá a v případě potřeby opět vyvolává. Na tomto základě se rozvíjí pochopení sebe sama, světa a vztahů i způsobu myšlení.
Často se však stává, že na současný problém reagujeme dle starých, dávno neplatných vzorců a dat. A tedy spíše na svou představu o skutečnosti než na ni samu. Nefunkční vzorce, které se odrážejí v naší řeči – odtud „lingvistický“ , může terapeut prostřednictvím rozhovoru s klientem odhalit a společně s ním změnit.
Modelování dokonalosti
Zakladatelé metody NLP Richard Bandler a John Grinder ji představují jako „neomezený lidský potenciál“. V angličtině je známá jako hledání „dokonalosti“ (excelence) a skládá se z praktických, podrobně popsaných cvičení. Ta slouží k modelování dokonalosti a k jejímu zapsání do našeho podvědomí. Klasická psychologie se zaměřuje pouze na průměrné lidské výkony, metoda NLP však má ambici využít potenciál geniality lidí.
Neurolingvistické programování je metoda nová a v České republice se zatím příliš nepoužívá. Uplatňuje se v individuálním a exekutivním koučinku, který pomáhá objevit osobní motivace, nalézt nové způsoby a možnosti řešení problému a také koncipovat cíle člověka či firmy. Lídři ze zemí, jako jsou USA, Velká Británie či Austrálie, ji využívají ve vzdělávacích programech nejen v tréninkových centrech vysokého, ale i středního managementu.
Dobrý šéf má spolupracovníky rád, naslouchá jim, zajímá se o jejich potřeby a umí účelně komunikovat se všemi, ať jsou jakkoli odlišní. Především však dokáže rozvinout jejich potenciál. Aby toho byl schopen, měl by si být vědom vlastních schopností, potenciálu a jedinečnosti.
Box:
Pojmy
Koučink
Je založen na strukturovaném pohovoru, při němž se kladou specifické otázky vyžadující konkrétní odpovědi. Zvyšuje výkonnost manažerů, podřízených, týmů i jednotlivců.
Neurolingvistické programování (NLP)
Metoda vycházející ze základů hypnoterapie. Pracuje se změnou omezujících programů a vzorců v naší mysli a vědomě používá jazyk a podvědomí. Využívá představivosti k vytvoření mentálního obrazu zobrazujícího to, čeho chceme dosáhnout.
Psychotechnologie
Pomáhá porozumět mechanice lidské psychiky a jak ji využívat.