Menu Zavřít

Nová energie pro Spolanu

16. 8. 2017
Autor: Euro.cz

Energetika Neratovická chemička investuje přes sto milionů korun do modernizace kotelny

Posledních pár let přicházely ze Spolany Neratovice samé špatné zprávy, nyní se ale zdá, že se situace začíná obracet k lepšímu.

Firma se v prvním pololetí letošního roku dostala do provozního zisku a připravuje se na potřebnou modernizaci.

Jednak zvažuje výstavbu nové membránové elektrolýzy a zároveň se Spolana pustila do kompletní modernizace kotelny.

Z informací týdeníku Euro vyplývá, že středočeská chemička hodlá v následujících letech investovat více než 100 milionů korun. Projekt počítá s pořízením nových plynových kotlů, odstavením a následným rozebráním starých uhelných zdrojů a renovací celého energetického zázemí. Pára je přitom pro výrobu ve Spolaně naprosto klíčová: pomocí ní se jednak vytápí areál, ale především se používá pro samotnou výrobu chemických produktů.

„Původní uhelné kotle nebudou od roku 2020 splňovat emisní limity. Renovace starých kotlů nedává ekonomický smysl, navíc moderní plynové zdroje jsou výrazně efektivnější“ vysvětluje Karel Pavlíček, generální ředitel a předseda představenstva Spolany.

V chemičce jsou nyní v provozu dva ze čtyř hnědouhelných kotlů a původní kapacita kotelny (350 tun páry za hodinu) je dnes využívána zhruba ze čtvrtiny.

Po instalaci plynových kotlů a optimalizaci energetiky si Spolana vystačí s výkonem 35 tun páry. Díky tomu firma ušetří na nákupu uhlí, ale i na likvidaci odpadů z kotlů.

bitcoin_skoleni

Přesnou výši investice do modernizace energetiky nechce Pavlíček prozatím konkretizovat. Klíčový je podle něj fakt, že majitel - petrochemický holding Unipetrol -počítá s dalším rozvojem Spolany. Firma byla od konce roku 2006 až do poloviny loňského roku vlastněna polskou chemičkou Anwil ze skupiny PKN Orlen. Ta ji vloni za symbolický milion eur prodala právě Unipetrolu, který je rovněž majoritně vlastněn polským PKN Orlen.

Podle výroční zprávy Spolana v minulém roce utržila 3,74 miliardy korun a dosáhla účetní ztráty 473 milionů, z čehož 130 milionů připadlo na tvorbu rezerv spojených s rekultivací elektrolýzy. Firmu táhl ke dnu především více než roční výpadek produkce etylenové jednotky litvínovské rafinerie, vjejímž důsledku došlo k přerušení dodávek hlavní suroviny pro výrobu PVC. •

  • Našli jste v článku chybu?