Menu Zavřít

Nová ostravská ocelárna v ohrožení. ArcelorMittal váhá s investicí

21. 6. 2017
Autor: ČTK

Postavíme v Ostravě moderní ocelárnu, sliboval na podzim roku 2015 globální koncern ArcelorMittal. Projekt za vyšší jednotky miliard korun, který měl stárnoucí hutní závod vrátit mezi světovou technologickou špičku, je však podle informací týdeníku Euro značně nejistý. Může se dokonce stát, že žádná nová ocelárna nevznikne.

Ještě loni v dubnu přitom hutní společnost uspěla s žádostí o příspěvek z evropských fondů. V rámci Operačního programu Životní prostředí měla na novou výrobnu oceli získat mimořádný příspěvek ve výši celkem 825 milionů korun - tedy více než kterýkoli jiný průmyslový podnik v Česku. Nyní je však projekt i čerpání dotace u ledu.

Start rekordní investice ohrožují tři nepříznivé vlivy. „Evropská komise navrhuje nové ekologické zdanění hutní prvovýroby formou emisních povolenek, OKD oznámilo horizont konce těžby uhlík roku 2023 a Evropská unie si neumí dostatečně chránit vlastní trh před vstupem výrobků za dumpingové ceny,“ vyjmenovává mluvčí podniku ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková.


Nejen Evropa bojuje s čínskou ocelí:

Trump: USA si nemohou dovolit závislost na zahraniční oceli

Nový americký prezident Donald Trump zkazkám o údajném ruském hackerském útoku na centrálu americké demokratické strany evidentně nevěří.


Ve hře je několik možných variant. Podle té pesimistické se žádná nová ocelárna stavět nebude a ArcelorMittal bude pouze udržovat a modernizovat stávající zařízení. Podobné investice již nyní probíhají. Podnik letos dá stovky milionů korun do vysoké pece a tandemové pece. Optimističtější scénáře hovoří o volbě jiné technologie výroby.

Nejčernější scénář nastínili již dříve zástupci svazu Hutnictví železa (nedávno přejmenovaného na Ocelářskou unii). Pokud prý nepoleví tlak dumpingových dovozů z Číny i východu Evropy a nezmění se přístup Evropské komise ke zpoplatňování emisí, stane se do roku 2030 výroba oceli ztrátovou záležitostí. Logickým krokem bude odstavení hutní prvovýroby na Ostravsku a přechod k přepracování dovezené suroviny.

Ani v současnosti nepřináší výroba oceli v Evropě zrovna vysoké zisky. Dva hlavní hutní podniky v Česku - ArcelorMittal Ostrava a Třinecké železárny - loni v součtu vydělaly 2,7 miliardy korun před zdaněním při objemu tržeb 79,5 miliardy korun.

Dále čtěte:

Ocelová města v ohrožení: vyžene Brusel těžký průmysl z Evropy?

bitcoin_skoleni

ArcelorMittal zdvojnásobil čtvrtletní zisk na 54 miliard

Českým ocelářům vzrostly zisky. Pomohl export a optimalizace nákladů


  • Našli jste v článku chybu?