VEŘEJNÉ ZAKÁZKY Omezit možnost korupce pro zadávání veřejných zakázek - to je hlavním cílem nového zákona, který schválila sněmovna. Pokud s ním vysloví souhlas Senát a prezident republiky, mělo by být nakládání s veřejnými penězi transparentnější.
VEŘEJNÉ ZAKÁZKY Omezit možnost korupce pro zadávání veřejných zakázek - to je hlavním cílem nového zákona, který schválila sněmovna. Pokud s ním vysloví souhlas Senát a prezident republiky, mělo by být nakládání s veřejnými penězi transparentnější.
Jednodušší a přehlednější systém a řadu moderních prvků přináší nový zákon o veřejných zakázkách, který vstoupí v účinnost možná už letos v březnu. Cílem změn je hlavně efektivnější nakládání s veřejnými prostředky, zavedení některých zjednodušených postupů a snížení časové náročnosti zadávacích řízení. Norma se snaží potlačit případy, kdy výběrové řízení na veřejnou zakázku předem směřuje na jednu konkrétní firmu.
ZÁKLADEM MÁ BÝT TRANSPARENTNOST Zadavatelé veřejných zakázek budou podle zákona povinni dodržovat zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace. To má platit i pro zakázky malého rozsahu, tedy do dvou milionů korun. „Jinak jsou pravidla u podlimitních zakázek v podstatě omezena na minimum, je tam potřeba jen, aby zadavatelé zařídili takzvanou transparentnost,“ řekl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Poslanci přijali nový zákon také kvůli tomu, že Česká republika je povinna co nejdříve sladit právní úpravu s normami Evropské unie. „Nový zákon sice odstraňuje dřívější technické nedostatky, nepřehlednosti a další chyby, ale až praxe ukáže, zda skutečně dokáže působit protikorupčně. Podle mého názoru tuto oblast v Česku bohužel nijak výrazně neovlivní,“ říká šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek. ELEKTRONICKÉ AUKCE Zákon reaguje také na stále rozšířenější využívání moderních komunikačních prostředků. Elektronické aukce mají například umožnit předkládání nových, snížených nabídkových cen. Vedle samotné komunikace musí elektronické zařízení využívané při aukci současně umožňovat sestavení aktuálního pořadí nabídek, jejich hodnocení je automatické a tedy transparentnější. Po celou dobu trvání elektronické aukce musí mít každý uchazeč kdykoliv přístup k informaci o jeho aktuálním pořadí nebo o momentálních cenách konkurence. Vláda v zákoně navrhla i možnost zadávání zakázek pomocí takzvaných společných nákupních subjektů. To může podle ministerstva vést k úsporám u vybraných komodit, které se nakupují ve velkém množství. Užitečné to bude pro menší zadavatele, například obce, které se budou moci na zadání zakázky domluvit. NADLIMITNÍ ZAKÁZKY DO VĚSTNÍKU EU**
Zákon rozlišuje veřejné zakázky podle výše předpokládané ceny na nadlimitní, podlimitní a malého rozsahu. U stavebních prací má být nadlimitní zakázkou ta, jejíž hodnota je vyšší než 165,288 milionu korun, u dalších typů dodávek či služeb limit nemá přesáhnout 13,215 milionu korun (vláda původně tyto limity navrhovala vyšší). Nadlimitní zakázky musejí být zveřejněny ve věstníku Evropské unie. U podlimitních zakázek stačí zveřejnění pouze v Česku, platí pro ně také jednodušší prokazování kvalifikace nebo kratší lhůty. Pro veřejnou zakázku malého rozsahu vláda stanovila limit do dvou milionů korun (u stavebních prácí trojnásobek).