Menu Zavřít

Nová vlna do hlavy

23. 1. 2006
Autor: Euro.cz

Český rozhlas zahájil vysílání stanice pro mladé

Rádio Wave. Poslouchejte hlavou. Tak jsem si to poslechla, i když z cílové skupiny patnácti až pětadvaceti let jsem už vypadla. Co? Rádio Wave neboli Český rozhlas 4, vysílání pro mladé, které odstartovalo 13. ledna. Ládis (šéfredaktor Ladislav Lindner-Kylar) a jeho parta to nebudou mít lehké. Tlaky a výpady přicházejí z různých stran: jedněm se nelíbí, že Český rozhlas vysílá jen pro pražskou mládež, dalším se zdá, že rádio Wave kopíruje program Rádia 1, jiným moderátoři připomínají komerční stanice. Vysílání se navíc rozjelo bez jakékoli propagace, takže další potenciální kritici o ní možná ani nevědí. A jsou tu i rozpaky zásadní: jak bude nová stanice plnit veřejnoprávní roli?

Předchůdcem a líhní současných dramaturgů, editorů, redaktorů i moderátorů (nebo spíše –rek, program vytvářejí především dívky) byl pořad Rádium. Pod Ládisovým vedením běžel na Českém rozhlase 6, na středovlnné frekvenci bývalé Svobodné Evropy. Zřízení samostatné stanice pro mladé posluchače sliboval generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík od svého zvolení před šesti lety. I v číslování jednotlivých stanic Českého rozhlasu se s ní počítalo, čtyřka se prostě přeskakovala. Rádio Wave (zvolený název je vskutku rozhlasácký: wave je mimo jiné nejběžnější formát, ve kterém se na PC stříhá zvuk) dostalo jednu z frekvencí regionálního vysílání pro střední Čechy – 100,7 FM. O celoplošném vysílání si zatím musí nechat jen zdát. Václav Kasík tvrdí, že by chtěl vysílání rozšířit alespoň do Brna a Ostravy. Přitom největší propast od kvalitnější hudby dělí posluchače v zapadlých regionech, kde vládne několik málo komerčních stanic a místní diskotéka. Tam by našel Český rozhlas 4 nejvděčnější posluchače. V Praze, kde zatím vysílá, se skutečně do jisté míry překrývá s Rádiem 1. Žánrové spektrum rádia Wave se barví od hip hopu přes kytarovky, reggae, dub, r&b až k elektronice.

bitcoin_skoleni

Přes den by měl běžet trochu lehčí hudební proud bez alternativních úletů. Proti mainstreamu se ale dramaturgyně Markéta Pešková rázně ohrazuje. Večery budou patřit hudebním pořadům, které by měly představit i nezávislou a alternativní hudební scénu. V roli moderátorů se zde objeví zkušení hudebníci a DJs. (Hitparádu má na starost Richard Krajčo – dnes téměř mediální hvězda, povídali si o něm i běžkaři u bufetu uprostřed zasněžených Jizerských hor!) A jak to bude s tou veřejnoprávností? No, zatím ji zachraňují alespoň zprávy, od osmi do sedmnácti hodin budou každou hodinu. Dál uvidíme. Argumentem budiž i to, že veřejnoprávní stanici určenou mladému publiku mají všechny sousední státy. Rakouská FM 4 je téměř legendou a i šéfové české „čtyřky“ o ní mluví jako o svém vzoru. Doufejme, že se její kvalitě alespoň přiblíží.

  • Našli jste v článku chybu?