Menu Zavřít

Nové jaro

4. 2. 2003
Autor: Euro.cz

Cesta ze slovenské chemičky do pražské telekomunikační firmy

V polovině listopadu loňského roku nastoupil na manažerské místo do telekomunikační společnosti Pragonet, ovládané Deutsche Telekomem, Anton Zima (56). Šéfuje firemní komunikaci. Ještě pár dní předtím byl tento muž starostou městečka Králíky na Ústeckoorlicku.

Z dovolené ze nevrátil.

Život Antona Zimy byl barvitý. Původem je Slovák a až do roku 1988 na Slovensku žil. Jak sám prohlašuje, polovinu života prožil jako „obranář“, čelící zvůli starého režimu. Bylo mu umožněno vyučit se radiomechanikem, ale chtěl více. Dálkovou formou absolvoval střední průmyslovou školu elektrotechnickou (obor telekomunikace) i bratislavskou elektrotechnickou fakultu (obor automatizované systémy řízení technických procesů). Když na vysokou školu nastupoval, bylo mu třiatřicet a diplom získal se čtyřicítkou na krku.
Sedmnáct předlistopadových let strávil v podniku Duslo Šala, vyrábějící umělá hnojiva. Z větší části v dělnických profesích, až poslední roky seděl jako úředník v kanceláři. Zlom pro Antona Zimu znamenal rok 1988, kdy s rodinou o dovolené navštívil východočeské Králíky. V té době mu již v Dusle běžela výpovědní lhůta a sháněl se po jiném živobytí. Náhodné setkání s technickým ředitelem králické Tesly (nyní se podnik jmenuje Teslamp, je v konkursu a čeká na dražbu) znamenalo, že se ze slovenského turisty stal králický občan a konstruktér v podniku vyrábějícím žárovky. Revoluční kvas listopadu 1989 jej katapultoval do politiky. V dubnu 1990 byl kooptován do králického národního výboru a po podzimních volbách se stal starostou. Dva roky stačily, aby se z přivandrovalce stal první muž pětitisícového města. V čele radnice zůstal dvanáct let, do listopadu 2002.

V privatizační komisi..

Dostal se i do politiky celorepublikové. V roce 1992 byl zvolen do České národní rady. Ač se na veřejnosti nikdy nezviditelňoval, dosáhl i v Praze na významné posty. Byl několik let předsedou podvýboru pro telekomunikace a předsedou dozorčí rady SPT Telecom (nyní Český Telecom). Na první fázi privatizace Telecomu, probíhající v režii ministra Karla Dyby, vzpomíná jako na dobu velkých lobbistických tlaků, v níž se angažovaly firmy z celého světa. „Musím se přiznat, že mně se tehdy líbily jiné nabídky než ta vítězná. Myslím, že konsorcium TelSource nebylo nejlepší,“ komentuje úspěch nizozemsko-švýcarského strategického partnera. S Dybou, který šéfoval výběrové komisi, tehdy prý nesouhlasil, ač oba byli členy ODS.
Na konci roku 1997, po „sarajevském atentátu“, se Anton Zima přimknul ke Klausovým oponentům a byl jedním ze zakládajících členů Unie svobody. Ovšem předčasné volby v červnu 1998 znamenaly pro většinu bývalých „ódéesáků“ na kandidátkách US pogrom, Zimu nevyjímaje. Do vysoké politiky se pak už nevrátil a jak tvrdí, ani po tom netouží. „Nejsem mediální typ, nevyhledávám záběry kamer. Děkuji bohu, že jsem mohl být starostu v malém městě, dělat takovou tu člověčí politiku, zaměstnávat hlavu řešením zdánlivě banálních problémů. Bylo to nejkrásnější období mého života,“ prohlašuje.

Tvrdá pěst Moravistů.

Z králické radnice ale neodkráčel zrovna zvesela. Opoziční koalice se do něj před volbami pustila s neobyčejně razantní rétorikou v měsíčníku Nové Králicko, který vydává Arnošt Juránek, nynější místostarosta kandidující za Moravskou demokratickou stranu. „Volební kampaň byla výslovně negativní, ubližující a shazující,“ prohlásil Zima začátkem listopadu v Orlických novinách.
Po volbách nadále zůstává v Králíkách řadovým členem zastupitelstva, ovšem větší část týdne je v Praze, kde také bydlí v podnájmu. „Mé dvě děti jsou už odrostlé, takže to není zase takový problém. Rodina byla na tento způsob života zvyklá z doby, kdy jsem byl poslancem,“ vysvětluje, jak řeší kontakt s trvalým bydlištěm vzdáleným téměř dvě stě kilometrů.
Ačkoliv už není členem Unie svobody, s některými politiky vazby udržuje. „Mám stále přátelské vztahy třeba s Vladimírem Mlynářem, Michalem Franklem nebo Petrem Marešem.“ Zejména kontakt na nynějšího ministra informatiky Mlynáře a jeho náměstka Frankla se může manažerovi z Pragonetu v nové profesi hodit.

bitcoin_skoleni

Reinkarnace před penzí.

Do Pragonetu se - jak prozrazuje - dostal skrze dlouholetou odbornou spolupráci s Lenkou Kališovou z Vysoké školy ekonomické, která před lety pomáhala firmu Pragonet zakládat a nyní zastává funkci finanční ředitelky. Ve firmě není z bývalých poslanců sám. V právním oddělení působí i Ondřej Zemina, taktéž někdejší zastupitel za ODS, který - jak si pamětníci vzpomenou - ze sněmovny odešel poté, co se ukázalo, že neoprávněně užívá titul JUDr.
Začínat v šestapadesáti nově v oblasti public relations není obvyklé. „Problematiku po odborné stránce znám, mám řídící zkušenosti, nechybí mi energie a entuziasmus a nečiní mi problém komunikovat s mladými lidmi,“ nedělá si Anton Zima starosti z pokročilého věku. Nyní bude řídit veškerou komunikaci jak z firmy ven (tiskové zprávy, prohlášení, propagace, firemní dopisy, firemní design, konference, veletrhy, partnerské dny), tak i dovnitř (loajalita zaměstnanců, etický kodex …) Zdá se, že odhodlání začít znovumu nechybí.

  • Našli jste v článku chybu?