ÚČINNOST OD 1. ČERVENCE Na začátku července začíná platit několik důležitých právních novinek. Všem podstatným změnám jsme se podrobně věnovali už dříve, nyní přinášíme alespoň stručný přehled. Novinkou, která se dotkne nejširšího okruhu lidí, je nový zákon o provozu na pozemních komunikacích.
ÚČINNOST OD 1. ČERVENCE
Na začátku července začíná platit několik důležitých právních novinek. Všem podstatným změnám jsme se podrobně věnovali už dříve, nyní přinášíme alespoň stručný přehled.
Novinkou, která se dotkne nejširšího okruhu lidí, je nový zákon o provozu na pozemních komunikacích. Podle policistů měl každý dost času se seznámit se změnami, takže řidiči už ani v prvních červencových dnech nemohou čekat žádnou „přechodnou“ toleranci.
PRŮHLEDNĚJŠÍ VEŘEJNÉ ZAKÁZKY?
Nová pravidla pro veřejné zakázky přináší zákon, o jehož přípravě jsme již v Profitu několikrát informovali. Ten měl být účinný už od začátku roku, kvůli zpoždění při legislativním procesu se termín posunul až na 1. červenec.
Oproti dosavadnímu stavu má nový zákon přinést jednodušší a přehlednější systém. Cílem je také přinejmenším omezení možné korupce. Zadavatelé veřejných zakázek mají podle nového zákona povinnost dodržovat zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace. To platí i pro zakázky malého rozsahu, tedy do dvou milionů korun. (Podrobný přehled novinek jsme přinesli v Profitu č. 12/2006.) Nabídky bude možné podávat také elektronicky (pokud to zadavatel připustí). Novými prvky jsou jednak elektronické aukce, jednak dynamické nákupní systémy (podrobněji v Profitu č. 10/2006).
ZELENÁ PRO PPP
Od července je účinný také koncesní zákon. Právě jeho absence byla podle odborníků jednou z hlavních překážek masivního rozjezdu spolupráce veřejného sektoru a soukromého kapitálu (projekty PPP). Zákon stanoví proceduru pro výběr koncesionáře, tedy dodavatele, a regulační mechanismy. Soukromé zdroje by mohly financovat například dopravní stavby, projekty ve školství či sociální péči.
Díky spolupráci státu a soukromého sektoru mohou daňoví poplatníci získat služby, které by jim veřejný sektor kvůli nedostatku kapacit nemohl zajistit. V rámci partnerství se také přesouvají rizika na soukromý sektor, tedy na subjekty, které mají obecně lepší schopnost řízení
VYŠŠÍ MINIMÁLNÍ MZDA
Začátek července přináší zvýšení minimální mzdy z 7570 na 7955 korun měsíčně (hodinové minimum se zvyšuje z 44,70 na 48,10 koruny). Alespoň tuto částku musí každý zaměstnavatel zaplatit všem zaměstnancům v pracovním poměru nebo obdobném pracovním vztahu. Tato povinnost se však netýká dohod o provedení práce či dohod o pracovní činnosti.
V praxi se používají spíše minimální mzdové tarify. S výjimkou toho základního jsou vyšší než minimální mzda. Pro některé skupiny zaměstnanců jsou stanoveny snížené sazby minimální mzdy.
DALŠÍ NOVINKY Od poloviny roku začíná účinnost také řadě dalších zákonů. Mimo jiné jde o omezení provozu zastaváren a některých jiných provozoven v noční době. Určité dopady na daně a pracovní vztahy má i zákon o registrovaném partnerství.
Mezi méně důležité novinky patří třeba novela zákona o drahách, zákona o civilním letectví či zákona o vinohradnictví a vinařství. Změnu k 1. červenci zaznamená také zákon o hospodaření energií nebo novela nařízení vlády, jímž se stanoví emisní limity a další podmínky pro spalování odpadu. Nové znění má i takzvaný Řád určených technických zařízení.
NEJDŮLEŽITĚJŠÍ NOVINKY Zákon o silničním provozu (č. 361/2000 Sb. ve znění novel, zejména č. 411/2005 Sb., 76/2006 Sb. a 226/2006 Sb.) Zákon o veřejných zakázkách (č. 137/2006 Sb.) Koncesní zákon (č. 139/2006 Sb.) |