Milo Holding
Nejnovější vlastník krachující olomoucké společnosti Milo Holding, firma SEC leasing, o sobě tvrdí, že přišla výrobu vrátit do zisku. Chce přesvědčit věřitele a obchodní soud, že cesta konkursů ničemu nepomůže.
Více než pěti miliardami dluhů zatížená společnost Milo Holding, ovládající tři významné potravinářské firmy (Milo, Seliko a Nealko) již letos podruhé změnila majitele. Od pětice neúspěšných podnikatelů (Luňák, Pavlíček, Šťastný, Sochor a Vlček) ji v polovině března odkoupila ústecká Setuza (EURO 22/99). Ta ji (poté, co si podmanila nejzajímavější část holdingu - závod Milo Surovárny) na konci května prodala neznámé pražské společnosti SEC leasing.
Firma, o níž je veřejně zjistitelné pouze to, že je členem Asociace leasingových společností, může budit dojem, že je jen překupníkem akcií. Není to pravda. Jejím majitelům se jen dařilo vyhýbat se zájmu médií.
SEC leasing patří do uskupení firem kolem První západočeské společnosti pro kapitálový trh, založené v roce 1994 rovným dílem podnikateli Tomášem Pitrem a Miroslavem Provodem (majitelem bývalého areálu ÚV KSČ Vystrkov u Orlické přehrady). První západočeská původně vlastnila pouze čtyři nemovitosti v Plzni. Postupně se rozrostla do skupiny s obratem kolem deseti miliard korun a se zhruba pěti tisíci zaměstnanci. Všechny firmy, které pod První západočeskou patří, se více či méně zabývají potravinářskou výrobou a prodejem.
Ve dvou firmách ve Voticích na Benešovsku zpracovává kávu a tu pak prodává přes svou distribuční společnost Balírny Praha. Ve Voticích také balí cukr, rýži, čaj a podobně. Do uskupení patří dále Pražské čokoládovny Bohemia, vyrábějící dětské p iškoty a sušenky. Firma Tropicana Drinks je zase výrobcem šťáv a džusů, Tekotex pracích prášků a podobného zboží, Baleko Pacov zpracovává suché plody a koření, Sala Bohemia produkuje hlavně lahůdky.
Skupina má pro své výrobky významné odbytiště. Prostřednictvím dceřiné firmy Inter Star kontroluje síť plné stovky českých a moravských supermarketů (řetězec „Ahoj ). Co do objemu prodeje se jí nedaří vůbec špatně. Institut GfK na konci roku 1998 u váděl její podíl na trhu 23 procent, a byla tak druhá za Kraft Jacobs Suchard (23,3 procenta).
Základní jmění mateřské První západočeské bylo nyní zvýšeno na tři miliardy korun. Majiteli jsou Petr Pitr a Jiří Syrovátka. Veškerý provoz však údajně řídí jejich synové Tomáš Pitr a Jiří Syrovátka mladší.
Jde o seriózní firmu? Některé vnější znaky velí, aby věřitelé Milo Holdingu, jakož i dodavatelé a zaměstnanci zůstali raději na pozoru. Firmy z Pitrova a Syrovátkova uskupení dosti často měnily adresy, názvy i složení statu tárních orgánů, nezveřejňují o sobě bližší informace. Řada ze společností, v nichž nynější majitelé a jejich blízcí dříve působili, je v likvidaci či v konkursu. Neslavně skončila například poměrně známá (převážně velkoobchodní) firma JARS, stejně tak i velkoobchodní firma Centrum.
Tomáš Pitr však ubezpečuje, že co se týká výrobních závodů, žádný nezrušili a všechny se těší dobrému finančnímu zdraví. „Od začátku podnikání jsme se obešli bez úvěru. Investovali jsme jen peníze, které jsme vydělali. Pokud někde nějaké menší dluh y vůči bankám máme, tak jen u firem, které jsme převzali, řekl týdeníku EURO.
Ačkoliv Miroslav Provod své působení v První západočeské oficiálně ukončil v roce 1995, i tak se nabízí otázka, jaký je nynější vztah firmy k muži, který je znám nejen jako majitel areálu Vystrkov, ale i coby zakladatel podivné nadace Interpo a člověk, který byl nařčen ze spolupodílnictví na úvěrových podvodech. Pitr říká, že s Provodem jej dnes pojí jen „dobré vztahy . Považuje jej sice za „trochu kontroverzní osobu , ale cení si na něm, že má již z dob totality podnikání v krvi a mnohé se od něj mohl naučit. „On je velmi tvrdý podnikatel, ale tak to má být, míní Pitr, který sám rok a půl bydlel ve „Štrougalově vile na Vystrkově.
První západočeská má od počátku zájem o převzetí výroby jen v Seliku a Nealku. Zvlášť „spadeno má na konzervá- renské produkty Selika. Ještě tento týden půjde Tomáš Pitr do České spořitelny, která v Milo Holdingu utopila čtyři miliardy korun, aby bankéře přesvědčil, že se situace v podnicích již nebude dále zhoršovat. „Myslím, že jsme schopni výrazně sn ížit náklady a dosahovat provozního zisku.
Banky i dodavatele chtějí pražští podnikatelé přemluvit, aby ustoupili od konkursů (věřitelé podali návrh na konkurs nejen mateřské společnosti Milo Holding, ale minulý týden banka Société Générale i na dceřinou firmu Milo). „Konkurs není řeše ním. Kromě spořitelny, která má část úvěrů jištěnou zastavenými nemovitostmi a akciemi Mila a Selika, by stejně nikdo nic nedostal, soudí Pitr. Akcie mateřského společnosti Milo Holding drží on, uzamčené ve svém trezoru.