Ocenění firmy Skypicker se pohybuje v jednotkách miliard korun. Zakladatel Oliver Dlouhý má našlápnuto stát se brzy velmi majetným
Brněnský Skypicker se stal během tří let z nuly globální firmou s miliardovými obraty a už dnes výrazně překonává optimismus svých zakladatelů. A roste tempem, které je i na internetové projekty nebývalé, a navíc nezpomaluje.
Loni v prosinci činily měsíční tržby čtyřicet milionů korun, letos v září 324 milionů.
U internetových projektů se i při rychlém růstu na zisky většinou nějaký čas čeká. Ne tak u Skypickeru. Marže z prodeje letenek dosahují na poměry na trhu mimořádných deset až patnáct procent a firma je slušně zisková. O ziscích však v obavě z konkurence hovořit nechce.
Překupník borůvek
Prudce rostou počty zaměstnanců. Než se firma stačila letos přestěhovat do čerstvě koupené prvorepublikové vily nedaleko brněnského výstaviště, zjistila, že jí nové prostory už nestačí, a musela najmout další kanceláře.
Před týdnem pracovalo ve Skypickeru 270 lidí. Nyní jich nejspíše bude o deset, možná dvacet více. Firma se tak rozšiřuje do Prahy, kde by nové prostory měly být schopny pojmout tisícovku nových zaměstnanců, což o tempu růstu Skypickeru vypovídá dosti výmluvně. Na začátku všeho byla podle zakladatele Olivera Dlouhého jeho pár let stará cesta do Portugalska s přítelkyní, kdy hledal nejlevnější a nejlepší spojení a trvalo mu to mnoho hodin. Celkem logicky usoudil, že podobný problém řeší dost lidí, a rychle mu sepnulo, že to je podnikatelská šance. Ostatně o něčem svědčí to, že už ve třinácti prodával u rakouských hranic na Jindřichohradecku borůvky za dvě stě padesát korun, které předtím nakoupil před výkupnou v Hradci od důchodců za 55.
Potřeboval peníze. Obešel internetové investory a skončil u Jiřího Hlavenky, který do jeho nápadu investoval čtyři sta tisíc, a byla to zřejmě jeho nejlepší investice v životě. Padesát přidal Dlouhý ze svého. A sehnal i programátora Josefa Kepésiho. Na jaře 2012 pak Skypicker začal fungovat. A všichni tři jsou nyní hodně bohatí. Podle srovnatelných firem by se současná valuace Skypickeru měla pohybovat minimálně v jednotkách miliard korun a tři výše jmenovaní jsou významní vlastníci. Oliver Dlouhý, po vstupu dalších investorů drží momentálně 27 procent, Hlavenka 24 a Kepési 14.
Brzy však bylo potřeba sehnat opravdové peníze, protože firma potřebovala financovat provoz a nebyla ve stavu, kdy by sehnala bankovní úvěr. Skypicker totiž přešel na nový obchodní model, jelikož původní představa, že bude vydělávat na provizích leteckých společností, se ukázala neživotaschopná.
Firma tak nyní sama nakupuje letenky, které si zákazník objedná, vyřídí vše okolo a finální produkt zákazníkovi prodá se solidní
marží. Fungovalo to od začátku dobře, ale bylo třeba profinancovat časový rozdíl mezi platbou letecké společnosti a inkasem od klienta, která v té době byla kolem týdne, a denní obrat činil milion korun. Tady už internetoví investoři neměli dostatek odvahy k investici ve výši zhruba deseti milionů korun. Do rizika šel nakonec Jan Veverka, majitel investiční firmy Touzimsky Kapital, držící kromě jiného třeba podíl ve společnosti BigBoard, největším provozovateli outdoorové reklamy. Do Skypickeru investoval v roce 2013 deset milionů korun a získal podíl, jehož aktuální výše je 21,6 procenta. Veverka však reálně vlastní akcií méně, protože investice proběhla prostřednictvím dceřiné společnosti Touzimsky Airlines, kde však není jediným vlastníkem.
Romanovo angažmá
Nejmenším a mediálně nejzajímavějším Veverkovým spoluinvestorem je Martin Roman, který přes Touzimsky Airlines drží 3,6 procenta Skypickeru. Tento podíl však získal až letos v létě, kdy skupinu Touzimsky Kapital opustil její partner Juraj Rakovský a odprodal zpět svůj podíl. Do riskantní investice šel Veverka se svým přítelem a dlouhodobým obchodním partnerem Alešem Zázvorkou, vlastnícím společnost IBG obchodující s průmyslovými bateriemi. Oba tak nyní zprostředkovaně drží po devíti procentech.
A všichni tři dobře vědí, co drží v ruce, a investici si hlídají jako oko v hlavě.
Jako poslední investor naskočil do startující rakety Ondřej Tomek. Ten však už za pouhých deset procent na počátku letošního roku zaplatil 25 milionů a určitě nelituje. A po necelém procentu pak drží dva zaměstnanci Skypickeru, Lucie Brešová a Luboš Charčenko.
Nejmenším a mediálně nejzajímavějším Veverkovým spoluinvestorem je Martin Roman, který přes Touzimsky Airlines drží 3,6 procenta Skypickeru.
O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz