USA Americký Federální rezervní systém (Fed) uvedl minulý týden do oběhu novou stodolarovou bankovku. Její vývoj trval deset let a kromě ministerstva financí se na něm podílela i tajná služba Spojených států. Příprava se nicméně protáhla kvůli „nečekaným výzvám“ souvisejícím s její výrobou. Pravost bankovek zabezpečuje několik nových ochranných prvků. Jedním z nich je modrý 3D proužek, který je do stodolarovky vetkaný, nikoli pouze na ní vytištěný. Na proužku jsou čísla 100 měnící se do tvaru zvonu podle toho, jak uživatel bankovku naklání. Vpravo od proužku se nachází zelený zvon Svobody schovaný uvnitř kalamáře měděné barvy. Číslice 100 umístěná v pravém dolním rohu také mění při pohybu bankovkou barvu z měděné na zelenou.
Jak uvedl pro agenturu BBC Chadwick Wasilenkoff, ředitel společnosti Fortress Paper vyrábějící bezpečnostní papír, poslední technické ochranné prvky nových stodolarových bankovek jsou „obrovským skokem vpřed“.
Stodolarová bankovka má od 13. července 1969 mezi americkými papírovými penězi nejvyšší nominální hodnotu. U padělatelů patřila až doposud k nejoblíbenějším. Podle odhadů americké tajné služby však představují padělky méně než 0,01 procenta z 1,1 bilionu amerických dolarů, které jsou v oběhu. Loni cirkulovalo na území Spojených států kolem 80,7 milionu falešných dolarů, v zahraničí to bylo 14,5 milionu.