Dům jako manifest
Plecháč je nejnovější realizací humpoleckého architektonického studia OK Plan architekt, v jehož čele stojí architekt Luděk Rýzner. (Loni jsme na stránkách magazínu E8 představili rodinný domek v Brnkách na okraji Prahy od téhož ateliéru.) Rodinný dům v atraktivním kabátu ze zkorodovaného plechu vyrostl v rekordně krátkém čase v Rýznerově domovském Humpolci. Od vypracování projektové dokumentace až po kolaudaci uběhl pouhý rok.
Dům stojí nedaleko od centra na úzké, podlouhlé, mírně se svažující rohové parcele, kterou stavebník koupil jako problematicky využitelnou. Rýzner navrhl třípatrovou stavbu na obdélníkovém půdorysu 6 x 12 metrů, která navazuje na sousední zástavbu. Dispozičně se jedná o dům 4+1 se zázemím, střešní terasou, zahradou s venkovním bazénem a otevřeným přístřeškem pro dvě auta.
Konstrukčně je dům řešen jako montovaná stavba s ocelovým skeletem (v interiérech přiznaným) a zdmi z pur-panelů, které jsou z vnitřní strany obloženy sádrokartonem s betonovou stěrkou. Venkovní plášť tvoří čtyřmilimetrový cortenový plech. Pro přízemí a část zahradní zdi zvolil architekt panely lisovaného skla, takzvaný kopilit. Po celé výšce objektu je založeno technické venkovní „jádro“.
Autorskou zprávu doprovází shrnutí zásad, kterými se architekti řídili. Toto desatero zní jako manifest individuálního, moderního, udržitelného bydlení.
Desatero OK Plan architekt
1. Pozemek je v zastavěné části města – zahušťuje, využívá a doplňuje aktuální zástavbu.
2. Na domě jsou v maximální možné míře použité snadno recyklovatelné a rozebíratelné materiály.
3. Použité materiály a konstrukce jsou přiznané, patrná je přehlednost a jednoduchost nosného systému.
4. Maximální propojení interiéru a exteriéru jak optické, tak fyzické. Maximální možné využití a ozelenění venkovních ploch.
5. Otevřená flexibilní dispozice s velkým důrazem na funkčnost a využitelnost všech ploch, minimalizace chodeb a „hluchých“ míst.
6. Možnost domu pružně a bez výrazných stavebních nároků v jakékoliv místnosti reagovat na technický pokrok (založení venkovního technického jádra).
7. Materiály na domě vyžadují minimální nároky na údržbu.
8. Vnitřní klima domu je regulováno decentralizovanými řídícími jednotkami vytápění, kvalitním zasklením, screenovými roletami, klimatizací, kombinací pevných a otvíravých ploch s možností příčného provětrání.
9. Prostor na osobní automobily je řešen samostatně pomocí přístřešku s ozeleněnou střechou. Tento prostor je zároveň v létě využíván jako krytá terasa k domu.
10. Nižší pořizovací náklady, důraz na provozní náklady, bezporuchové a jednoduché ovládání provozně zabudovaných technických zařízení.