Menu Zavřít

Nový analytický nástroj

17. 9. 2009
Autor: Euro.cz

Většina manažerů se domnívá, že v roce 2010 česká ekonomika nevzroste o jedno procento

Myslíte si, že v roce 2010 bude nárůst české ekonomiky okolo jednoho procenta, jak předpokládá ČNB?

bitcoin_skoleni

  • Ano 32,6 %
  • Ne 45,2 %
  • Nevím 22,2 %

Ministerstvo financí předpovídá pro rok 2010 růst české ekonomiky o 0,3 a premiér Jan Fischer o 0,5 procenta. Dle Národní ekonomické rady vlády může česká ekonomika v příštím roce očekávat mírné oživení a maximální růst do jednoho procenta. Člen bankovní rady ČNB Vladimír Tomšík se s touto predikcí v rozhovoru pro Hospodářské noviny v podstatě ztotožnil. Prohlásil v něm, že v roce 2010 očekává růst českého HDP okolo jednoho procenta. S tímto odhadem nesouhlasí 45,2 procenta manažerů.
Jedním z nich je i tento respondent: „Obávám se, že nikoli. Naši politici pro to dělají vše.“
Opačné, i když poněkud skeptické stanovisko zaujímá tento manažer: „ČNB však nesdělila propad, se kterým počítá letos. Tento údaj neustále mění, a proto je pravděpodobné, že pokud letos hospodářský růst poklesne pod sedm procent, pak z této základny v příštím roce vzroste o jedno procento.“
Pro kladnou ani zápornou odpověď se nedokáže rozhodnout následující dotázaný: „Vzhledem k provázanosti české ekonomiky s okolními státy si netroufám hádat.“ Podobný názor se objevuje i v další nejednoznačné odpovědi: „Vývoj v roce 2010 bude záležet na tolika proměnných, které Česko nemůže ovlivnit, že je obtížné cokoli předpovídat.“
S otázkou si neví rady ani tento manažer: „Ekonomická situace se mění příliš rychle, aby bylo možné s rozumnou mírou jistoty predikovat, o kolik v roce 2010 vzroste HDP. ČNB však musí mít nějakou predikci, a proto konzervativně čeká nepatrný růst. Srovnávací základna konce roku 2009 však bude pravděpodobně stále nízká, což de facto znamená, že nás čeká oživení ve tvaru písmene L, tedy pokračování propouštění a žádné výrazné maloobchodní tržby. To je špatná zpráva pro politiky schvalující státní rozpočet.“
Jasná však je záporná odpověď: „Nevzroste. Už jen proto, co zase vyvedla s termínem voleb ČSSD a její nevypočitatelný předseda Jiří Paroubek, který je teď zcela bez kreditu jak pro partnery, tak pro české občany. Podobné predikce však nemají velkou vypovídací hodnotu. Vždyť se každé čtvrtletí mění.“
Jednoznačně odpovědět neumí tento respondent: „Neznám metodiky, dle kterých se tyto prognózy zpracovávají, a proto nedokážu posoudit jejich přesnost. Pokud se však letos dostaneme na úroveň roku 2006, procentuální růst toho příliš nevypoví. Důležitější je počet nezaměstnaných a lidí na hraně existenčního minima. A vývoj zadluženosti státu.“
Kladně odpovídá následující manažer: „Jsem optimista. Přesto je nutné počítat s tím, že některé makroekonomické ukazatele se budou v příštím roce nadále zhoršovat – nezaměstnanost, zahraniční investice. Aby se ekonomika výrazněji oživila, je třeba začít vytvářet celoplošné podmínky pro podnikání a tvorbu nových pracovních míst, například snižovat cenu práce a vliv odborových organizací v podnicích, posílit postavení zaměstnavatelů v pracovněprávních vztazích a tak dále. Chce to také, aby se otázka deficitu státního rozpočtu řešila spíše utažením opasků. A nepodlehnout tlaku na krátkodobou maximalizaci příjmové stránky státního rozpočtu na úkor subjektů potenciálně schopných vytvářet domácí produkt a zdanitelné příjmy a zaměstnávat lidi na nových pracovních místech. Současné trendy však ukazují spíše na přístup, jejž vnímám jako ,zaříznutí slepice, která snáší zlatá vejce‘. Například nesystémové šrotovné, jež automaticky odčerpá z poptávkové strany trhu zhruba pětkrát více prostředků, než bude činit objem z něj, vyhrožování zvýšením daní z příjmů a další ,protikrizová‘ opatření, jejichž jediným cílem je zvyšovat závislost stále větší části obyvatel na centrálním přerozdělování. Pokud se bude uvažování politiků ubírat cestou, jež je dlážděná populistickými sliby, pak se ekonomické oživení spíše odloží a protáhne na mnoho let. Od koho bude stát vybírat daňové příjmy, budou-li firmy zavírat provozy a drobní podnikatelé zaměstnávat maximálně sami sebe?“
Rozdílný postoj vyznává další respondent: „ČNB zřejmě začala používat nový analytický nástroj – křišťálovou kouli. Jinak si nedokážu vysvětlit tuto hodnotu. Samozřejmě že prognózovat v současné situaci je obtížné, ne-li zcela nemožné. Na otázku však lze také reagovat: A proč ne? Doufám však, že bude hospodářský růst vyšší. Kdyby byl jedno procento, znamená to de facto další rok recese.“

Odpovídalo 135 manažerů

  • Našli jste v článku chybu?