V souvislosti s úmrtím Tomáše Bati položil týdeník EURO manažerům otázku:
Myslíte si, že je v dnešních globálních podmínkách opakovatelný úspěch podnikatele českého původu Tomáše Bati?
Ze 117 odpovědí jich 75,7 procenta bylo kladných, 21,7 procenta záporných a 2,6 procenta respondentů si s otázkou nevědělo rady.
V odpovědích se často objevovalo slovo vize či vizionářství. Za všechny uvádíme dvě.
„Jistěže ano. Samozřejmě v poněkud odlišné poloze, než jak jsme zvyklí vnímat ,fenomén Baťa‘. Svět se vyvíjí, podnikání a byznys také. Asi nemůžeme očekávat, že dnes někdo založí na zelené louce továrnu na spotřební zboží a během pár let k ní přidá pobočky po celém světě. Opustíme-li však výrobní oblast, nepochybně se můžeme podobného fenoménu dočkat v oblasti IT (není například Microsoft takovým globálním úspěchem?) nebo poradenství. Jinou věcí je, zda je něco takového možné s českou ,příchutí‘. Máme tu všelijaké šikuly, ale úspěch rozsahu ,Baťova fenoménu‘ potřebuje rovněž vizionáře. A současné české byznysové vize jsou spíše přízemní.“
„Původ úspěchu byl založen na vizionářství úzce spojeném se sociálním cítěním, se zodpovědností vůči společnosti a lidem a především s etikou. Při pozorování mnohých aktivit současných českých společností si nejsem jist, zda by některá z nich byla schopná vykázat všechny tyto atributy podnikání a na nich postavit i žádaný úspěch.“
V další části odpovědí, ať už kladných, nebo záporných, zaznívaly pochybnosti.
„Ano. S největší pravděpodobností to však nebude možné v klasických průmyslových odvětvích. Možnost globálního úspěch bych viděl v aktivitách odvíjejících se od informačních technologií nebo některých nově vznikajících, například biotechnologie. Každopádně by to však nebylo lehké.“
Pro záporné odpovědi jsou signifikantní tyto dvě.
„S ohledem na nesrovnatelné historicko-politicko-geografické souvislosti se domnívám, že nikoli.“
„Bohužel nikoli. Globalizace je něco úplně něco jiného, než zažil Tomáš Baťa během většiny svého skvělého života. Spíš si můžeme klást otázku - co bude následovat za globalizací?“
Někteří manažeři pak uváděli konkrétní příklady úspěšného podnikání jak v ČR, tak v zahraničí srovnatelného s Tomášem Baťou.
„Zcela jistě ano. Otázkou však je, jestli v Čechách. Podobné příběhy většinou začínají v zemích, kde je určitá podnikatelská kultura - třeba v USA (Google), ve Švédsku (IKEA) nebo i v Estonsku (Skype).“
„Myslím, že ano. Například firma Linet podnikatele Zbyňka Frolíka začínala ve stodole. A nyní jde o úspěšnou firmu s několika zahraničními filiálkami.“
„Nevidím důvod, proč ne. Možná, že Petr Kellner je takovým příkladem. Česko je malá země, ale to nevylučuje globální úspěch.“
„Myslím, že ano. Baťové budovali svou pozici sto let. Například Kellner IV. může být za 85 let také hodně daleko.“