Pro letošní sezónu byl spuštěn „nový“ areál Grossglockner resost ve východním Tyrolsku.
Novým je z titulu rozšíření areálu, k čemuž došlo spojením dvou oblastí - Kals a Matrei. Areál tak získal dohromady 150 km sjezdovek, které rozhodně stojí za to vyzkoušet.
Dva a půl tisíce metrů bez tlačenic
Sjezdovky areálu lákají nejen kvalitní úpravou, širokým rozvrstvením od velice lehkých modrých až po těžké černé, ale také výhledy na okolní krajinu plnou zasněžených horských štítů (samozřejmě i na horu Grossglockner, která se tyčí do výše 3798 metrů) a především minimálním zasycením lyžařů – tedy alespoň prozatím.
Nejvýše se přitom dostanete, pokud vyjedete například novou kabinovou lanovkou na vrchol Cimaross, a to do výšky 2 621 metrů. Odtud se můžete pustit buď na sjezdovky směřující k obci Matrei a nebo na druhou stranu areálu – směrem ke Kals.
Ale nehovořme pouze o lyžařích. Areál je nakloněn také běžkařům, skialpinistům či příznivcům volného terénu. Jízda mimo sjezdovky totiž není v areálu výslovně zakázána.
Za šest hodin cesty nejen za lyžováním
K tomu už zbývá jen připojit snadnou dostupnost v podobě šestihodinové cesty z Prahy a máte před sebou tip na zimní dovolenou, kterou si rozhodně užijete po všech stránkách, jak jsem si v polovině ledna ověřil na vlastní kůži. Kromě lyžařských aktivit jsem přivítal pohostinnost a milý přístup místních lidí, kvalitní vybavenost hotelů, jež poskytují kulinářské zážitky a domácí příjemné prostředí už i při nižších cenových nabídkách. A čím se nepyšní jen východní Tyrolsko, ale Tyrolsko obecně, to jsou relaxační možnosti.
Prakticky každý lepší hotel či penzion nabízí minimálně jednu saunu, páru, vířivku. Není těžké setkat se dokonce s vyhřívaným bazénem pod širým nebem, v jehož případě umocňuje zážitek až kýčovitý výhled na hory, jezera či bílé louky posázené typickými dřevěnými staveními s širokou střechou.
S cepíny a mačkami na vodopád
Pokud je vám tohle všechno málo, můžete vyzkoušet si sáhnout na dno svých sil a odvahy, když vyrazíte se zkušeným instruktorem zdolávat s cepíny v rukou a s mačkami na nohou zamrzlé vodopády. Nezbytným vybavením, o které se vám instruktor postará, je také horolezecké lano, karabiny a helma. Za tuto atrakci zaplatíte okolo 150 euro na den, ve skupině samozřejmě dostanete cenu nižší cca o 20 % na osobu.
Tipy:
- Cena za cestu autem vyjde z Prahy zhruba na 3 500 Kč včetně dálniční známky
- Sedmidenní pobyt se skipasy lze pořídit už kolem 7 000 Kč za osobu
- Nejlepší období pro návštěvu areálu je i podle místních obyvatel v lednu až polovině února, kdy je zde minimum lyžařů
- V dopoledních hodinách je ideální užívat si sjezdovek v části Kals, které jsou v tuto dobu prosluněné, odpoledne naopak vyrazte z téhož důvodu na Matrei
- V lokalitě stojí za to vyzkoušet místní šnapsy, špecle, kynutý knedlík plněný povidly a zalitý vanilkovým krémem, nebo například jedinečnou slaninu
- Více se o lokalitě dozvíte na stránkách www.tyrolsko.cz nebo www.osttirol.com