USA
Jmenování členů kabinetu Baracka Obamy pro druhé období sledovala světová média hlavně kvůli ministrovi financí. Ten obvykle udává směr ekonomické politiky nejen Spojených států, ale také zbytku světa. Obamova volba Jacka Lewa, jeho dosavadního šéfa úřadu a hlavního personalisty, přinesla ovšem zklamání. Na rozdíl od svého předchůdce Timothyho Geithnera, který roky pracoval na ministerstvu zahraničí a vystřídal několik pozic v Mezinárodním měnovém fondu, se o Lewovi za hranicemi Washingtonu téměř neví. Kupříkladu evropská dluhová krize je přitom pro Američany zcela zásadní a velmi pravděpodobně ji ještě budou muset řešit, stejně jako Čínu a její manipulace s měnovým kurzem.
Pochopit se Obamova volba dá. Lew je zkušeným úředníkem, který velkou část kariéry strávil spoluprací na tvorbě a kontrole rozpočtu.
Právě rozpočtové otázky budou pro Spojené státy v následujících letech klíčové spolu s tím, jak se ekonomika dostává z recese a přijde na řadu snižování zadlužení.
V tomto směru je však první na řadě vyřešení hrozby fiskálního útesu – řady automatických škrtů a zvyšování daní, které se mohou spustit kvůli vzrůstajícímu dluhu. Rozhádaný americký Kongres zatím přijal dohodu, která problém odsouvá o několik měsíců. Lew jako osobnost přitom nebude během vyjednávání s republikány pro Obamu zrovna velkým trumfem. Sám nemá žádné zkušenosti z Wall Street a podle známého novináře Boba Woodwarda ho současný šéf opoziční strany John Boehner nemůže vystát. Lew má ale oproti svému předchůdci jednoznačnou výhodu – rostoucí ekonomiku.