Šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová přivítala mimořádná fiskální opatření, která dosud mnoho zemí učinilo k posílení zdravotnického systému a ochraně postižených společností a pracujících. Podobně pochválila kroky, jež udělaly centrální banky k uvolnění měnové politiky. "Bude třeba toho učinit ještě víc, zejména ve fiskální oblasti," dodala.
Georgievová řekla, že MMF výrazně zvýší nouzové finanční prostředky. O pomoc už Mezinárodní měnový fond požádalo osm desítek zemí. Mezinárodní měnový fond podle Georgievové na půjčky uvolní jeden bilion dolarů (25,9 bilionu korun).
Na počátku března šéfka MMF varovala, že světová ekonomika letos poroste pomaleji než loni, kdy se zvýšila o 2,9 procenta. Fond přitom ve své lednové prognóze předpokládal, že růst světové ekonomiky letos zrychlí na 3,3 procenta. Recese se definuje jako dvě čtvrtletí poklesu hrubého domácího produktu (HDP) za sebou.
Světové hospodářství se podle Georgievé zotaví v roce 2021. Aby toho ovšem jednotlivé země dosáhly, musí nejprve posílit své zdravotnické systémy a zamezit šíření viru. "Ekonomický dopad je a bude tvrdý, ale čím rychleji vir zastavíme, tím rychlejší a mocnější bude zotavení," řekla šéfka Mezinárodního měnového fondu .
Vyspělé ekonomiky jsou podle ní schopny se s krizí vypořádat lépe, zatímco mnoho rozvíjejících se trhů a zemí s nízkými příjmy čeká nemálo problémů. Investoři už od počátku krize stáhli z rozvíjejících se trhů 83 miliard dolarů, což je největší dosud zaznamenaný odliv kapitálu, uvedla Georgieová.