Stát neuspěl s prodejem většinového podílu zabaveného ve šperkařském a zlatnickém podniku Soliter z Jablonce nad Nisou. Stát požadoval minimálně 113,7 milionu korun, do soutěže se ale nikdo nepřihlásil.
„V rámci výběrového řízení nepřišla v termínu žádná nabídka. Předpokládáme, že v řádu týdnů vypíšeme druhé kolo výběrového řízení s tím, že variantou je i snížení minimální kupní ceny,“ uvedl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka.
Stát prodává 50,7 procenta akcií, jde o majetek zabavený v trestním řízení. Většinový podíl měl v jabloneckém podniku někdejší obchodník s cennými papíry, firma KTP Quantum. Akcie byly zajištěné v souvislosti s trestním stíháním dvou bývalých manažerů KTP, které skončilo před čtyřmi lety na základě amnestijního rozhodnutí bývalého prezidenta Václava Klause. V kauze figurovali Karel Takáč a Oldřich Bakus. Oba od března 2000 do března 2002 podle původní obžaloby nabízeli zhodnocení vkladů, i když věděli, že své závazky nesplní. Podařilo se jim tak od klientů vylákat 1,3 miliardy korun, z nichž uhradili pouze 300 milionů. Poškozených, kteří uvěřili nabídce až čtrnáctiprocentního zhodnocení vkladů, bylo téměř deset tisíc. Peníze do KTP vložily i obce.
Poslední známé výsledky hospodaření jablonecké firmy jsou z roku 2015, kdy Soliter zaměstnával 108 lidí. Výnosy tehdy dosáhly skoro 180 milionů korun a firma skončila v účetní ztrátě zhruba 300 tisíc korun. O tuto částku snížila stav nerozděleného zisku, na 88,3 milionu korun. Soliter s více než stoletou historií patří mezi tradiční české výrobce zlatých a stříbrných šperků. Nabízí téměř čtyři tisíce vzorů zlatých a přes šest tisíc vzorů stříbrných šperků.
Čtěte také: