Pro mezinárodní realitní agenty jsou kancelářské prostory kategorie B částečně přehlíženou komoditou, přesto však administrativní plochy umístěné zpravidla ve starších budovách v širším centru Prahy patří k poptávaným objektům. „V Praze 1 a 2 mají tyto domy stále svou klientelu z řad advokátů nebo konzultantů, kteří hledají kanceláře kolem sto metrů čtverečních,“ říká Petra Schinkmannová, vedoucí oddělení komerčních pronájmů realitní kanceláře Professionals, jež ročně uzavírá zhruba 35 procent nájemních transakcí právě v budovách třídy B.
„Béčka“ tvoří přibližně necelou třetinu celkového objemu uzavřených pronájmů a neobsazenost dosahuje zhruba deseti procent. Měsíční nájemné takových kanceláří se pohybuje ve vnitřním centru Prahy mezi devíti až čtrnácti eury za čtvereční metr a měsíc. Na okraji města zaplatí nájemce měsíčně za metr čtvereční od 7,5 eura do dvanácti eur.
Na českém trhu působí společnosti, které se specializují na investice do kanceláří typu B. Patří k nim například Mount Capital. „V současnosti disponujeme v centru Prahy asi patnácti tisíci metry čtverečními,“ říká Jiří Hermann, prokurista Mount Capital. Do jejího portfolia patří Hybernská Centrum nebo blok domů v Revoluční ulici.
Zaměření firmy na nemovitosti kategorie B vysvětluje vedení až o 2,5 procenta vyšší výnosností, než zaručují budovy kategorie A. „Záleží vždy na vstupních podmínkách nákupu budovy a jejím zhodnocení před dalším prodejem,“ vysvětluje Karel Dudych, obchodní ředitel a partner Professionals. A dodává: „Nákupy takových budov nemusejí spadat do schématu prestižních akvizic případného investora, ale na trhu mají své místo.“
Kupci budov třídy B se zajímají především o ty s rozlohou přesahující deset tisíc metrů čtverečních. K podobným transakcím v minulosti patřily například prodej paláce Aqua na Praze 4, SAC na Smíchově nebo 4D Centrum v Praze-Vršovicích. Další transakce chystá i společnost Mount Capital. Hermann říká: „Do dvou let chceme naše portfolio zdvojnásobit na třicet tisíc metrů čtverečních.“