Menu Zavřít

O běhu s příchutí fenyklu

12. 6. 2006
Autor: Euro.cz

na slovíčko Letošní volby sice mají vítěze, ale přece jen se nějak nepovedly. Ve sněmovně došlo k čemusi, co lze sportovní terminologií pojmenovat pat, plichta nebo remíza. První slovo pochází z italštiny (essere patta = „být kvit“). Druhé má kořeny ve staré němčině a třetí ve francouzštině.

na slovíčko

Letošní volby sice mají vítěze, ale přece jen se nějak nepovedly. Ve sněmovně došlo k čemusi, co lze sportovní terminologií pojmenovat pat, plichta nebo remíza. První slovo pochází z italštiny (essere patta = „být kvit“). Druhé má kořeny ve staré němčině a třetí ve francouzštině. Po období horečné agitace nastal čas zdlouhavého vyjednávání. A tak se očekává vyjednávací maraton, čímž jsme se opět dostali ke sportu. O tom, že jde o název nejdelšího běžeckého závodu, není asi třeba nikoho poučovat. Trať měří 42,195 kilometru a je spojena s konkrétním běžcem, který v roce 490 před naším letopočtem přinesl do Atén poselství o řeckém vítězství nad Peršany. K osudové bitvě došlo u města Marathonu a obětavý posel po předání zprávy vyčerpáním zemřel.

bitcoin_skoleni

Slovo maraton je v češtině, a samozřejmě též v dalších jazycích, používáno také v přeneseném smyslu. Myslí se jím „dlouhotrvající činnost“ nebo „mnoho akcí a činností následujících bez přerušení za sebou“. Na vítěznou politickou stranu u nás tedy maraton dohadování a pravděpodobně i různých kompromisů bezpochyby čeká. Jak dopadne výsledek, se teprve uvidí. Asi se ale nenajde málo občanů, kteří by si přáli, aby politický maraton dospěl k finiši co nejrychleji. Krátce řečeno, ať už máme ten „běh s příchutí fenyklu“ za sebou.

Proč se nám do toho plete koření? Základem pojmenování onoho starověkého města byl totiž márathon, řecký název aromatické byliny, pro niž jsme si my fenykl vypůjčili z latiny.

  • Našli jste v článku chybu?