Prodeje Telefóniky a Net4Gas se postaraly o rekordní objem transakcí
V tuzemském byznysu to vypadá na začátek výměny elit. Od devadesátých let kupovali tuzemské podniky hlavně cizinci a jejich vliv na ekonomiku rostl.
Nyní se situace obrací – vyhladovělá Evropa o nákupy nestojí, podniky se vracejí do českých rukou.
Ze statistiky fúzí a akvizic za loňský rok, kterou má deník E15 a týdeník Euro exkluzivně k dispozici od agentury Mergermarket, vyplývá, že loňský rok s objemem transakcí ve výši 6,1 miliardy eur skončil historickým rekordem (Mergermarket statistiku sestavuje od roku 2007). Předchozí krizové roky byly přitom velmi slabé, charakteristické poklesem prodejních cen podniků, tlakem na cenu ze strany kupců a neochotou bank poskytovat vyšší páky na rizikovější obchody.
Loňskou statistiku vytáhly nahoru dva velké obchody. Dvoutřetinový podíl v české Telefónice prodali Španělé za 2,5 miliardy eur PPF a německá RWE prodala utility Net4Gas skupině fondů vedených Allianz za 1,6 miliardy eur.
Další zjištění je snad ještě zajímavější: žebříček top 10 ovládají čeští hráči, nejde tedy jako dříve o běžné transakce, kde si dvě zahraniční firmy mezi sebou přeprodají původně český subjekt. Čeští hráči suverénně dominují počtu transakcí (54 procent), na hodnotě transakcí se ale podílejí jen osmi procenty. Ovšem při započtení PPF, která má nizozemský domicil, to už je osmačtyřicet procent.
Poradci se nicméně nedomnívají, že by šlo o nějaký vzmach českých podnikatelů. „Spíš než o emancipaci českých investorů by bylo vhodnější hovořit obecně o nedostatku jiných zájemců o některé české firmy,“ soudí šéf korporátního finančního poradenství UniCredit Bank Patrik Brom. Česko není řazeno mezi vyspělé země a z tzv. rozvíjejících se trhů mají v očích investorů před střední Evropou přednost atraktivnější Turecko, Rusko či Rumunsko. Tento nižší zájem se podle Tomáše Skoumala z Baker & McKenzie odráží i v odchodu strategických investorů z trhů, jako je Česko. Odvětvím, které se loni plně vrátilo do českých rukou, jsou média. Většinu trhu tištěných médií si dělí několik tuzemských miliardářů.
„Druhým aspektem jsou dostatečné zdroje lokálních hráčů – jak vlastní, tak externí akviziční financování, které zdravý a velice likvidní český bankovní trh nabízí, což dohromady vytváří pozoruhodný fenomén opačného toku kapitálu, než na jaký jsme byli tradičně zvyklí,“ dodává Brom. To českým dravcům pomáhá i k expanzi do zahraničí. Penta se stále silněji prosazuje v Polsku, Agrofert v celé střední Evropě, MND v bývalém SSSR, Šmejc a spol. v Řecku.
Silný pokrizový rok
Na počet obchodů byl rok 2013 lehce nad průměrem,
na objem rekordní
Rok Hodnota (mil. eur) Počet obchodů
2007 4 825 92
2008 3 955 89
2009 2 967 62
2010 2 410 71
2011 1 143 71
2012 3 805 64
2013 6 132 76
Zdroj: Mrgermarket
Deset největších
Tři největší obchody hodnotou dalece převýšily součet všech ostatních
Firma Kupec Prodávající Hodnota transakce
(mil. eur)
Telefónica O2 Czech Republic, a. s. (65,9% podíl) PPF Group Telefónica SA 2 467
NET4GAS, s. r. o. Allianz Capital RWE AG 1 600
Partners GmbH;
Borealis Infrastructure
Management Inc.
Generali PPF Holding BV (25% podíl) Assicurazioni PPF Group 1 286
Generali SpA
ČEZ, a. s. (Chvaletice power plant) Litvínovská uhelná, a. s. ČEZ, a. s. 161
AVE österreich GmbH (východoevropská aktiva) EP Industries, a. s. AVE österreich GmbH 108
OKK Koksovny, a. s. Metalimex, a. s. New World Resources NV 97
Severomoravské vodovody a kanalizace Mit Infrastructure Fomento de 95
Ostrava, a. s. (49% podíl); Aqualia Europe Limited Construcciones
infraestructuras inženýring, s. r. o. (49% podíl) y Contratas SA
Pražská plynárenská, a. s. (49% podíl) Město Praha E.ON SE 78
D Plast-eftec, a. s. (50% podíl) EMS-Chemie Holding AG D PLAST, a. s. 49
ČKD Kompresory, a. s. Colfax Corporation ČKD Group, a. s. 42
Zdroj: Mergermarket
názor
Jaký je podle vás výhled letošních fúzí a akvizic?
Petr Kříž, výkonný ředitel oddělení transakčního poradenství, EY
Vnímám stále větší přetlak volných peněz tištěných centrálními bankéři v celé Evropě, které hledají své uplatnění. Toto se týká bank, zavedených i nově vznikajících investičních fondů, stejně jako jednotlivců. Investičních příležitostí je možná stejně, jako bylo vždy, ale peněz je více. Každá akvizice však na konci vyžaduje notnou dávku osobní odvahy bez ohledu na to, jak důkladně jste kupovanou společnost prověřovali. A právě ta dnešním potenciálním investorům díky prožitkům z minulých let stále chybí. V České republice očekáváme pokračování odchodu některých strategických i finančních investorů například v oblasti potravinářství. Připravuje se také několik zajímavých vstupů českých společností na burzu. Máme tu ale stále i několik skutečných privátně vlastněných drahokamů, jejichž prodej nebo fúze se zahraničním investorem by znamenal exkluzivní zápis do ligových tabulek přinejmenším evropských fúzí a akvizic. Tyto transakce jsou však zatím spíše zbožným přáním nás transakčních profesionálů.
O autorovi| Tereza Zavadilová • zavadilova@mf.cz