Marek Procházka a Monika Mašková jsou partneři advokátní kanceláře PRK Partners. Zatímco Marek Procházka je zakládající partner, Monika Mašková se stala partnerkou PRK v roce 2018. V rozhovoru rekapitulují nejen loňský rok, snahu o osvícenější řízení firem, ale take o správném nastavení poměru work life balance.
* Paní Mašková, jste expertka na farmaceutické právo. Jaké právní výzvy má v současnosti před sebou tento segment?
Monika Mašková (MM): Jsou to určitě technologie a obrovské množství dat, která mohou zásadním způsobem posunout nejen výzkum a vývoj léčiv, ale především možnosti diagnostiky a způsoby provádění léčby a péče o pacienty. Řada farmaceutických firem již vytváří joint ventures se zavedenými technologickými společnostmi i s inovativními startupy.
Vznikají velké příležitosti, u kterých je ale třeba ošetřit právní aspekty vlastnictví dat a nakládání s nimi.
* Přináší léčebné konopí nové příležitosti pro farmaceutické firmy?
MM: Léčebné konopí je sice již legálně dostupné pro pacienty v České republice i několika dalších zemích Evropy, ale přesto se dá říci, že toho zatím o konopí víme málo a výzkum jeho léčebných vlastností je teprve na začátku. Přístup ke konopí jako k nebezpečné droze stál výzkumu v cestě. Budoucnost teprve ukáže, jaké příležitosti konopí nabízí.
* Souhlasíte se zmírněním regulace týkající se konopí?
MM: Vnímám jako pozitivní, že v současnosti již probíhají kroky k přehodnocení dosavadní tvrdé regulace konopí na úrovni mezinárodních dohod. Cílem deregulace by měl být rozvoj výzkumu využití konopí nejen pro léčebné, ale i jiné účely, včetně využití v kosmetice, doplňcích stravy a jiných produktech.
Nejdůležitějším úkolem ale musí být zajistit kvalitu a bezpečnost všech produktů z konopí, které se k uživatelům dostanou.
* Jaký byl, pane Procházko, váš srdeční mandát?
Marek Procházka (MP): Zastupování České republiky v kauze MUS ve Švýcarsku, kde se řešily a řeší zcela nové, bezprecedentní právní otázky.
Já mám rád komplexní přístup k právu i k realitě a tato kauza vyžadovala schopnost zužitkovat všechno, co jsme se za léta praxe naučili o právu, ale měla i velké přesahy do dalších oblastí, jako je praxe řízení firem, politika, diplomacie a v neposlední řadě i do světa médií.
* Sníte o nějakém mandátu, který byste si po 30 letech v mezinárodním a lokálním byznyse chtěl někdy v budoucnu „nadělit“?
MP: Zastupoval jsem obří firmy, pomáhal jsem realizovat miliardové obchody, podporoval jsem právní službou dobročinné akce. Vidím tam vývoj, změnu.
Poradenství zahrnuje i rady představenstvu a dozorčí radě na konsekvence podnikání. Právní služby se rozšiřují. Vedle klasického právního poradenství bych rád více doporučoval, že odpovědnost vůči společnosti a péče řádného hospodáře nemusejí zahrnovat jen maximalizaci zisku, ale mohou směřovat i k udržitelnému podnikání, které vytváří lepší podnikání, zvýšení hodnoty firmy a hodnoty mezilidské. Mandát by spočíval v rozpracování tohoto principu v konkrétním případě.
* Není to – ve světě, kde úspěch firem i výkon ekonomiky se stále ještě měří kvantitou, ne kvalitou – iluzorní představa?
MP: Je to trend, který nabývá na síle a významu a vychází od finančního trhu, bank a investorů, kteří chtějí investovat tam, kde je výnos, ale i redukované riziko. Dobrý management riziko podnikání snižuje. Kupříkladu velcí investiční hráči jako Blackrock při svých investicích dnes již posuzují mimo zjevných finančních parametrů i nepeněžité okolnosti, zejména Environmental Social Governance, tedy aspekty životního prostředí a sociální otázky (vztahy se zaměstnanci, vztah s komunitou, kde podnikáte). Neetické jednání získává parametr rizika investice. Jen etické jednání vytváří pravé hodnoty, bez toho to nejde.
* Když hovoříme o osvícenějším řízení firem, co soudíte o připravovaném legislativním zavedení hromadných žalob do našeho právního řádu?
MM: Asi bychom měli nejprve uvést, že existuje model komerčních hromadných žalob po americkém vzoru, který je nám i Evropě většinou cizí, a model reprezentativních žalob, které se odlišují tím, že chrání spotřebitele a v pozici žalobce vystupují neziskové organizace, a sledují tak veřejný zájem na tom, aby byl v rámci podporovaného řízení nalezen škůdce a založena možnost spotřebitele po něm chtít náhradu.
Je to opravdu citlivé téma, zejména proto, že tento procesní nástroj může být použit ve zlé víře. Někteří z našich kolegů v PRK se zasazují o to, aby pokud bude tento instrument zaveden do českého právního prostředí, pak pouze v rozumné podobě a způsobem, který nepovede ke snadnému zneužití.
* Pojďme k příjemnějšímu tématu.
Work life balance, oslovuje vás tento princip?
MP: Work life balance je jedno z těch módních spojení, ale balanced life nebo ethos znal už Aristoteles a staří Řekové, kteří tvrdili, že ctnost je vyhýbat se extrémům.
Hledat střední cestu. A toto má své praktické opodstatnění i ve vztahu k řízení moderních korporací, včetně právnických firem.
* Daří se vám v PRK Partners naplňovat tuto představu?
MM: Ve firmě bude brzy přes 40 lidí, kteří u nás působí již deset a více let, tak soudím, že daří. I my známe samozřejmě dny, kdy počítač vypínáte pozdě v noci a o víkendu dokončujete transakční dokumentaci, ale není to dnes převažující praxe ani systémový přístup. Mimochodem dodám, že v naší advokátní kanceláři pracuje v České republice celkem 76 mužů a 91 žen a z toho zhruba pětina žen na částečný úvazek.
MP: Psaní textů a hra se slovy jsou mentálně náročné práce a věřte mi, že když vaši smlouvu píše advokát ve své dvanácté pracovní hodině jednoho dne, poznáte to na kvalitě. Ale nutno dodat, že náš řekněme rozumný pohled je také výsledkem vývoje. Devadesátá léta jsme žili my i celý český byznys v brutálním tempu.
* V rámci nové korporátní identity jste v PRK Partners zvolili heslo „A step ahead“, tedy „O krok napřed“. Skrývají se za ním nějaké konkrétní kroky pro další období?
MP: Toto heslo charakterizuje celou naši cestu. Když jsem se před 25 lety vrátil ze Švýcarska a USA, založil jsem jako první právní firmu zaměřenou na oblast banking finance, byli jsme první odvážlivci u nás, kteří se vzdali tradičního pojetí jména advokátních firem (Procházka Randl Kubr) a přešli na zkratku PRK, byli jsme mezi prvními otevřenými podporovateli nového občanského zákoníku v době, kdy ostatní strašili své klienty a nebylo jasné, zda zákoník bude schválen. A mohl bych jmenovat řadu dalších momentů, díky kterým PRK dnes představuje osobnostně, jazykově i kompetenčně vysoce rozmanité prostředí podporující individualitu uvnitř i vně.
MM: A skutečně se za ním skrývá i filozofie navazující, včetně konkrétních záměrů. Například některé naše projekty v oblasti technologií, které postupně uvádíme v život a budeme o nich také postupně informovat klienty, případně veřejnost. Současně zamýšlíme dál rozvíjet jak naši schopnost porozumět klien tům a obsloužit je, tak prvotřídní odbornou kompetenci našich právníků, protože navzdory všem trendům posilujícím význam client/customer service, nejlepší právnické firmy musejí být schopné nejlepší „právničiny“, tedy znovu a nadále nabízet kvalitní a promyšlená právní řešení pro mezinárodní i lokální obchod, to je náš hard skill.
Odpovědnost vůči společnosti a péče řádného hospodáře nemusejí zahrnovat jen maximalizaci zisku, ale mohou směřovat i k udržitelnému podnikání.
O autorovi| Václav Herz, herz@mf.cz