NA SLOVÍČKOEtymologicky slovo partner a další jeho odvozeniny pocházejí z angličtiny. Původ je poněkud složitější, ve slovníku se dočteme: "z angl. partner, společník, spoluúčastník, a to přes starou francouzštinu z latinského partito, dělení, rozdělení, od pars, část...
NA SLOVÍČKO
Etymologicky slovo partner a další jeho odvozeniny pocházejí z angličtiny. Původ je poněkud složitější, ve slovníku se dočteme: „z angl. partner, společník, spoluúčastník, a to přes starou francouzštinu z latinského partito, dělení, rozdělení, od pars, část…“ Z toho se vyvinul výše uvedený současný smysl a dále všechny odvozené současné významy, až po ten nejintimnější - název vztahu mezi mužem a ženou.
Obecně se dnes termínu partnerství užívá nejčastěji jako pojmenování „společenství dvou nebo více osob spojených společnými zájmy“. A ty osoby nemusí být vždy fyzické. Tím jsme se dostali tam, kam jsme potřebovali.
Poslední dobou se totiž často setkáváme se zkratkou PPP. Tři péčka jsou prvními písmeny anglického víceslovného názvu Public Private Partnership, tedy doslova: „veřejně-soukromé partnerství“. V našich poměrech to znamená předně spolupráci mezi státem a firmami - nejčastěji při výstavbě a provozu zařízení, což tradičně vykonává stát; tedy například dálnic, nemocnic, ba i věznic a podobně. Ovšemže se kolem realizace takovýchto projektů kupí hradby problémů. My se soustředíme na jeden docela okrajový. Pod hlavičkou této rubriky se samozřejmě bude týkat pravopisu, konkrétně psaní složeného přídavného jména veřejně-soukromý. Mezi obě jeho složky patří spojovník (-), na což se často zapomíná. Vyjadřuje se tak totiž vztah vzájemnosti obou členů složeného slova.