Většina manažerů by si dílo Davida Černého Entropa za deset milionů korun nekoupila
Zaplatili byste deset milionů korun za dílo Entropa Davida Černého?
- Ano 24,2 %
- Ne 71,6 %
- Nevím 4,2 %
Ve čtvrtek 15. ledna byla v budově Rady Evropské unie v Bruselu odhalena plastika českého sochaře Davida Černého Entropa, který si pěstuje image kontroverzního umělce. Její součástí jsou karikatury všech 27 členských zemí Evropské unie. Některých států se však jejich provokativní ztvárnění dotklo. Vláda České republiky zaplatila za přípravu projektu dva miliony korun. Dalších, přibližně deset milionů korun na dílo poskytla společnost New World Resources Zdeňka Bakaly. Tuto částku by však za ně nezaplatilo 71,6 procenta manažerů.
Výhrady ke znění otázky se objevují v následující odpovědi: „Otázka je špatně položená. Měla by znít: Jsme ochotní jako Česká republika investovat deset milionů korun do uměleckého díla, které bude reprezentovat naše umění a bude vystaveno v sídle Evropské unie? Popřípadě: Myslíte si, že dílo opravdu má takovou hodnotu? V tom případě bych asi odpověděl ano.“
Tvrdá kritika zaznívá v záporné odpovědi: „Nezaplatil, ale dílo nepovažuji za natolik nezdařilé, jak prezentují některá média. Pokud bylo jedním z autorových cílů provokovat a vyvolat reakci jinak znuděných bruselských úředníků, určitě se mu to podařilo. Nelíbí se mi však proces výběru autora a zadání díla. Vyvolává ve mně dojem typického českého šlendriánu. Rovněž vnímám negativně postoj vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry, Davida Černého i dalších, kteří se nyní všem omlouvají. Chtějí-li to Evropě osladit, pak ať se neomlouvají! Pokud již dílo nepodporují, ať je raději sbalí, naloží na náklaďák a postaví třeba v Praze prezidentu Klausovi na nádvoří. Ten je možná docení.“
V tomto duchu je i následující odpověď: „Entropa se mi sice líbí, ale kdybych chtěl utratit deset milionů korun za umění, vybral bych si jiné umělecké dílo.“ Navazuje na ni další manažer: „Vlastnit provokace mě neláká a o umění nejde.“ Ještě tvrdší je tento respondent: „Tohle ,dílo‘ nemá ani cenu materiálu, ze kterého je vyrobené.“ Lakonicky odpovídá i další manažer: „Nezaplatil, protože se mi nevejde do bytu.“
Nesouhlasí s nimi následující respondent. „Toto dílo je skutečně vtipné. Ač mám k Davidovi Černému výhrady, dokonale se mu podařilo uštědřit políček trapné české a evropské byrokracii. I kdyby se dílo neprodalo, bude mít pro něho zásadní ekonomický význam. Černý se díky jemu stal evropskou osobností.“
Opačný názor se objevuje v další odpovědi: „Dílo zvané honosně Entropa je pořádný kýč. Nezaplatil bych za ně ani korunu! Alexandr Vondra je však velký frajer. Za paskvil zaplatí z peněz nás všech. Ze státního rozpočtu takové nesmyslné výdaje přece nebolí. Co na tom, že se státní peníze utrácejí za blbosti. Hlavně že si státečku Česká republika v Bruselu všimli, i když z něj vlastně mají legraci.
Česká republika by se měla okamžitě Bulharsku oficiálně omluvit. A co nejdříve ztvárnění této země ve formě ,tureckého záchodu‘ nahradit něčím pro ni typičtějším – třeba růžemi. S Bulharskem a jeho občany jsme vždycky měli dobré vztahy, rádi tam jezdíme k moři a oni se k nám chovají slušně. Proto bychom si s nimi tyto vztahy kvůli jednomu prolhanému a hloupému ,umělci‘ neměli pokazit.“
Jiné stanovisko zaujímá tento manažer: „Pokud si něco objednám, mám za to zaplatit smluvenou cenu. Nedala-li si Česká republika do smlouvy specifické podmínky, které by jí s výjimkou umělecké roztržky umožňovaly krátit honorář – například kdyby se stalo diplomatické či jiné faux pas – pak to musíme zaplatit všichni. S ohledem na obecně známého autora, místo a dobu umístění to učinit mohla.“
Oponuje mu tento respondent: „Nejsem obdivovatelem tohoto moderního umění. Navíc jde dle Davida Černého spíše o recesi a mystifikaci, proto bych to ani uměleckým dílem nenazýval a nekoupil si je. Jak je však možné, že někdo připustil nebo svou nedbalostí umožnil, aby se recese a mystifikace uskutečnily z veřejných prostředků – tedy z peněz daňových poplatníků? Kdo přímo odpovídal za udělení zakázky, aniž by kontroloval a zajistil smluvní plnění? To, že Černý následně tyto prostředky údajně vrátil nebo vrátí, na tom nic nemění. Nabízí se otázka, zda takto nedbale nejsou udělovány a financovány všechny státní zakázky. Už byl někdo potrestán?“
Odpovídalo 173 manažerů