Menu Zavřít

O užívání zvědů v politice

24. 3. 2006
Autor: Euro.cz

Kapitola XXI

Co to je poslání? * Zvědy o Rathovi * Bursíkův čtyřlístek * Kvalitní kuřivo * Dárek bez Česka

Co to je poslání?

V českých médiích se roztrhl pytel s komentáři, které zesměšňovaly Jiřího Paroubka jako politika, který má poslání od nejvyšší bytosti. Třeba ale připomenout, že novináři v tomto případě premiérovi křivdí. Jeho věta, která zazněla v rozhovoru s Michaelou Jílkovou, byla skutečně vytržená z kontextu. Paroubek se ve své odpovědi jen snažil vysvětlovat význam slova poslání. „Poslání. To znamená možná od nějaké vyšší bytosti. Takže předpokládám, že dokážu sociální demokracii vyvést ze situace, ve které byla,“ odpověděl logicky premiér, který o sobě tvrdí, že je věřící. Proč by si něco takového nemohl premiér země o sobě upřímně myslet? I když v pražských hospodách se vypráví, že schopnost vyvést ČSSD z krize spíše vyčetla z jeho ruky jistá paní Kočková a že v případě sporu České republiky s japonskou Nomurou měl poslání spíše od ČSOB. Zesměšňovat politika za to, že je věřící, ale není nikdy elegantní. Ani před volbami.

Zvědy o Rathovi

Jiná otázka je, zda k vyvedení strany z krize a k výhře ve volbách stačí pouhé poslání. Protože jak praví Sun-c, to, co pomohlo osvíceným vládcům a schopným generálům k vítězství, co jim umožnilo předstihnout tisíce dalších, byly včasné informace. A ty nelze získat od duchů ani přízraků, nelze je vyčíst z přírodních dějů, ani z pohybů hvězd na nebesích. Musejí přicházet od lidí, neboť jen lidé mohou mít znalosti o postavení nepřítele. A takovým lidem se říká zvědové. Paroubek je očividně nepoužívá, jinak by se včas dozvěděl, že minimálně jeden z jeho generálů (ač nechtěně) dělá vše pro vítězství ODS.

Bursíkův čtyřlístek

US-DEU se zvědy sice nejspíš pracuje, a stejně ve volbách neuspěje. A to pravděpodobně proto, že jejich informace špatně vyhodnocuje. Unionisté podle Lidových novin hodlají v kampani oslovit mladé lidi a otevírat ultraliberální témata. Šéf strany a ministr spravedlnosti Pavel Němec říká, že unionisté v otázce přístupu k marihuaně nechtějí zůstat jen u dekriminalizace, ale hodlají tuto lehkou drogu časem legalizovat. Otázkou ale je, čí byl ten nápad s tou marihuanou? Šéfa kampaně US-DEU? Možné to je, ale blíže k pravdě bude spekulace, že unionisté mají dobré zvědy. Třeba v řadách Strany zelených. Lidé Martina Bursíka totiž zatím tají (zřejmě špatně) jedno liberální předvolební téma, jehož pomocí by rádi získali více mladých voličů. Údajně hodlají podporovat pěstování konopí pro technické účely. Například v kosmetice, stavebnictví, potravinářství, průmyslu a dalších oblastech lidské činnosti. Pěstování konopí podle Strany zelených může být přínosem pro naše zemědělce a současně přispěje ke kultivaci krajiny, ale tuto rostlinu prý lze velmi dobře využít i jako zdroj biomasy. Ale logo strany (zelený čtyřlístek) snad Bursík za list marihuany nevymění.

bitcoin_skoleni

Kvalitní kuřivo

Ačkoli už má poslání od nejvyšší bytosti, neměl by se Jiří Paroubek – ani dva měsíce před volbami - nechat svést lehkomyslností. Minulý týden do Prahy přijel předseda britských konzervativců David Cameron, aby šéfa ODS Mirka Topolánka podpořil před červnovými parlamentními volbami. Byla to navlas stejná předvolební agitka, jakou před několika týdny předvedl s lídrem ČSSD Paroubkem předseda britských labouristů Tony Blair. Premiér České republiky na Cameronovu návštěvu potřeboval zareagovat. Udělal to ale tím nejtrapnějším způsobem. Na hlavičkovém papíře premiérského úřadu vydal oficiální tiskovou zprávu, kde napsal, že Cameron přijel, „aby na základě vlastních zkušeností z Velké Británie poradil našim konzervativcům z ODS, jak po třetí za sebou prohrát volby“. Co ten Paroubek kouří?

Dárek bez Česka

Hospodářské noviny minulý pátek obdarovaly svoje předplatitele velkou nástěnnou mapu Evropy XVII. století. Pouták, který na přiložený leták marketingové oddělení vydavatelství vymyslelo, zní: Naši předplatitelé se orientují včera i dnes. Nechme stranou odpověď na otázku, kolik byznysmenů-předplatitelů si tuto několikrát přeloženou barevnou fotokopii vyvěsí v kanceláři. Nějaký Němec to však možná přece jen udělá. Na mapě totiž vůbec není vyznačená Bohemia. Jsme tam jako součást státu Germania. Inu, jaký vydavatel, takový dárek. Německý Handelsblatt, který kontroluje Hospodářské noviny, by svým předplatitelům v Německu mapu, kde Germania není vyznačená, zřejmě neposlal.

  • Našli jste v článku chybu?