O zkrachovalý novoborský Crystalex se uchází 16 zájemců. Jsou mezi nimidomácí i zahraniční oboroví a finanční investoři. Do 14. srpna musí dátzájemci konkrétní finanční nabídky.
Autor: Jakub Stadler
Zvlášť se nabízí hlavní výrobní závod v Novém Boru spolu se sklárnami vHostomicích na Teplicku a Karolince na Vsetínsku, samostatně lze získatruční výrobu skla ve Vrbně pod Pradědem. Na prodej je i stoprocentní podílv dceřiné firmě Bohemia Cristal Handelschaft a další aktiva zkrachovaléfirmy. Zájemci o hlavní výrobní závody musí složit jistinu 30 milionůkorun. „Převod majetku předpokládáme v září,“ řekl ředitel finančníhoporadenství Deloitte Advisory Dalibor Hlaváč. Deloitte prodej sklárny prokonkurzního správce zajišťuje.
Crystalex patřil spolu se Sklárnami Kavalier ke klíčovým podnikům skupinyBCT. Loni uskutečnil podle Hlaváče zakázky za 1,56 miliardy korun a ručněi strojně vyráběné nápojové sklo vyvážel do 65 zemí světa. Ještě nazačátku letošního roku zaměstnával Crystalex 1631 lidí, v lednu však muselzastavit výrobu, když věřitelské banky odčerpaly z jeho účtů veškerouhotovost. Od 12. března je Crystalex v konkurzu.
Soud ale na počátku července schválil záměr insolvenční správkyně částečněobnovit výrobu v Karolince. Leptání a malování nápojového skla by tam mělyzaměstnat 80 až 90 lidí.
Propuštění skláři mohou navíc ode dneška žádat na úřadech práce o náhraduušlých mezd. Náhrady umožňuje vyplatit novela insolvenčího zákona, kterouprezident podepsal 3. července. V minulosti měli zaměstnanci nárok napůlroční mzdu před měsícem, ve kterém byl na jejich firmu podáninsolvenční návrh. Nyní budou mít nárok až na sedm mezd a navíc i třiměsíce po zahájení insolvence.