Americký prezident Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkelová a představitelé Francie, Británie, Itálie a Španělska se dnes v Berlíně shodli na nutnosti pokračování spolupráce v rámci NATO. Vyslovili se také pro pokračování protiruských sankcí, dokud Moskva nenaplní minské dohody, a vyzvali Sýrii, Írán a Rusko, aby okamžitě přestaly s útoky na syrské město Halab.
O spolupráci v rámci Severoatlantické aliance se diskutovalo mimo jiné kvůli vyjádřením příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa, která vyzněla tak, že by Spojené státy nemusely přijít na pomoc v případě napadení některé z členských zemí.
Právě vítězství republikánského kandidáta v amerických prezidentských volbách řadu evropských politiků znejistilo. Od setkání s Obamou, který už s Trumpem jednal, si proto slibovali cenné postřehy o dalším směřování Spojených států.
Dnešní debata s Merkelovou, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, italským premiérem Matteem Renzim, britskou premiérkou Theresou Mayovou a španělským premiérem Marianem Rajoyem se zaměřila také na vztah k Rusku. Politici se přitom shodli na tom, že je nutné v sankčním tlaku na Moskvu pokračovat.
„Znovu jsme odsoudili protiprávní anexi Krymu,“ uvedl po jednání Rajoy, který zdůraznil nutnost příměří na východě Ukrajiny. „Zatím jsou pokroky (v minském procesu) neviditelné,“ podotkla zase Merkelová.
Šestice politiků debatovala také o migraci nebo boji proti Islámskému státu. Shodla se na nutnosti příměří v Sýrii a zajištění humanitární pomoci v oblastech postižených letitými boji. „O Sýrii jsme hovořili velmi podrobně a především jsme řekli, že se musí zlepšit humanitární situace v Halabu,“ uvedla německá kancléřka.
Jak očekávala německá média, byla část setkání také rozlučkou s odcházejícím americkým prezidentem. Od Merkelové dostal Obama jako dárek dřevěnou vánoční pyramidu.
Z poslední oficiální návštěvy na evropském kontinentu odletěl Obama před 13:00 do Peru, kde se zúčastní summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).