Americký prezident Barack Obama se v Bílém domě setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou a během schůzky mimo jiné vyjádřil podporu snaze Tibetu o uchování jedinečných duchovních tradic. Podle Obamova mluvčího zároveň dalajlamu a Čínu vyzval k dialogu a dalajlamovi řekl, že Spojené státy nezávislost Tibetu nepodporují.
Peking proti prezidentovu setkání s dalajlamou protestoval a tibetského duchovního vůdce nadále pokládá za nebezpečného separatistu.
Oba muži se sešli v mapovém salonku Bílého domu určeném pro diplomatické akce, nikoli v Oválné pracovně, kde se Obama obvykle schází s prezidenty. „Prezident ocenil dalajlamovo učení a vyjádřil naději v ochranu jedinečných náboženských, kulturních a jazykových tradic Tibetu,“ popsal průběh soukromé schůzky Obamův mluvčí Josh Earnest.
Obama podle něj zároveň vyzval dalajlamu, aby s čínskými úřady vedl přímý dialog, který by mohl vyřešit napjaté vzájemné vztahy. Zdůraznil, že USA považují Tibet za součást Číny.
Dalajlama je nositelem Nobelovy ceny za mír a od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě z roku 1959 pobývá v exilu v Indii. Stále opakuje, že chce jen větší autonomii pro Tibet a skutečné náboženské, politické a kulturní svobody.
Dalajlama před setkáním, které bylo již čtvrtou vzájemnou schůzkou v sídle amerického prezidenta, označil demokratického šéfa Bílého domu za svého dlouholetého přítele, jehož práci obdivuje. Pozitivně se vyjádřil mimo jiné k Obamovu vstřícnému přístupu ke Kubě či Íránu.
Obama během rozhovoru také poděkoval dalajlamovi za slova soustrasti nad smrtí 49 lidí, kteří o víkendu zemřeli rukou střelce v gay klubu v Orlandu na Floridě. Tibetský vůdce držel v pondělí za oběti nedělního krveprolití minutu ticha.
Obama pozval buddhistického duchovního do Bílého domu už během jeho návštěvy Washingtonu před dvěma lety. Podobně jako v předchozím případě narazil Washington i nyní na odpor ze strany čínského vedení, které považuje dalajlamu za nebezpečného separatistu. Podle čínského ministerstva zahraničí vyšle setkání špatné poselství „separatistickým silám“.
Podle dalajlamy se uprchlíkům má pomáhat, ale v praxi je to těžké. Nepřehlédněte: Dalajlama: Uprchlíkům se má pomáhat, ale je jich v Evropě příliš |