Americký prezident Obama představil minulý týden návrh nového systému finanční regulace. Velké korporace počínaje bankami a pojišťovnami přes investiční společnosti až po konglomeráty typu General Electric by se měly dočkat největší změny v této oblasti od třicátých let. Plán, který musí ještě projít Kongresem, dává Fedu rozsáhlé pravomoci nad institucemi, jejichž pád by mohl ohrozit bankovní systém. Kromě GE by se tak pod vliv centrální banky dostaly i velké private equity skupiny a hedgeové fondy typu Blackstone či Fortress. „Na Wall Street i v okolí zakořenila kultura nezodpovědnosti. Režim regulace, jehož základy byly položeny během Velké deprese, byl přemožen rychlostí, velikostí a složitostí globální ekonomiky 21. století,“ prohlásil Obama.
Reforma by ovlivnila také odměny manažerů a zisky firem; obsahuje totiž návrhy na přísnější kapitálové požadavky a omezení velikosti zadlužení. Spotřebitelé dostanou novou instituci, která bude dohlížet na to, jaké finanční produkty jim banky nabízejí. „Tyto regulace jsou rozsáhlé, nákladné a vyčerpávající. Není pochyb, že jejich následkem bude snížení ziskovosti bankovního sektoru jako celku,“ uvedl Richard Bove, bankovní analytik Rochdale Securities.
Finanční ústavy se přitom vlivu státu snaží zbavit. Minulý týden proto deset největších amerických bank předčasně splatilo půjčky z vládního programu TARP. Celkem šlo téměř o sedmdesát miliard dolarů.
Tabulka:
Chystané změny
- Rozšíření dohledových pravomocí Fedu.
- Rozšíření pravomocí ministerstva financí.
- Výraznější požadavky na kapitál u velkých firem.
- Výraznější požadavky na kapitál u všech společností ukládajících peníze.
- Regulace obchodů s úvěrovými deriváty.
- Vytvoření rady, jejímž prostřednictvím se budou sdílet informace na finančním trhu.