Menu Zavřít

Obavy z digitální ekonomiky: ministři G7 vyzvali k přísné kontrole kryptoměn

18. 7. 2019
Autor: CC0 via Pixabay

Digitální měny, jako je i plánovaná libra od Facebooku, vyvolávají vážné obavy a musejí být co nejpřísněji regulovány, aby se zajistilo, že nenarušují světový finanční systém. Na summitu ve Francii se na tom dnes shodli ministři financí a šéfové centrálních bank skupiny sedmi nejbohatších zemí světa G7. Dohodli se také, že se budou zabývat daňovými problémy, které přináší digitální ekonomika, a že se budou snažit prosadit plány na minimální firemní daň.

Jednání dominoval plán Facebooku zavést vlastní digitální měnu libra. Facebook přišel se svým nápadem v době, kdy mezi politiky narůstají obavy z přílišného vlivu velkých technologických firem a jejich snahy o vstup do oblastí, o kterých dosud rozhodovaly vlády. Jako je například právě vydávání měn.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire uvedl, že skupina je proti nápadu, aby firmy mohly mít stejné výsady jako státy při vytváření platebních prostředků, ale bez kontroly a povinností, které s tím souvisejí. „Nemůžeme přijmout, aby soukromé společnosti vydávaly vlastní měny bez demokratické kontroly,“ řekl Le Maire.

Měla by se ke kryptoměnám vyžadovat bankovní licence?

Kanadský ministr financí Bill Morneau uznává, že nové technologie mohou přinést výhody. Lidé však podle něj nechtějí pouze to, aby vše bylo levné, ale aby to bylo i bezpečné. „A tak naše práce je myslet i na bezpečnost. Máme nový pocit, že na tom musíme pracovat společně,“ citovala ho agentura Reuters.

Kromě obav z kryptoměn se ministři také zabývali tím, jak nejlépe zdanit velké technologické společnosti. Francie chce využít svého předsednictví v G7, aby získala podporu pro minimální zdanění podniků, které by mělo zabránit technologickým firmám ve snaze převádět zisky do zemí s nízkými daněmi.


Bitcoin jako sázka (skoro) najisto. Investičně se vyplatil v 98 procentech dní

 Bitcoin


Ministři se shodli, že velké technologické firmy jako Google, Amazon, Facebook nebo Apple mohou být zdaněny v zemích, kde vydělávají peníze, i když tam nebudou fyzicky přítomny. Souhlasí i s tím, že by měla existovat minimální daň, která by odradila země od snahy soupeřit mezi sebou o přilákání digitálních nadnárodních společností nabídkou co nejnižší daně.

Setkání se uskutečnilo v době rostoucí globální hospodářské nejistoty způsobené obchodním napětím mezi Spojenými státy a Čínou. Hrozí, že zpomalení globálního obchodu podkopá dlouhotrvající oživení. Japonský ministr financí Taró Aso uvedl, že ministři financí G7 stále považují za platné hodnocení ze setkání širší skupiny G20, na kterém se země shodly, že globální ekonomika zůstává na cestě k oživení.

„Byla zde shoda (mezi členy G7), že globální ekonomika pravděpodobně v příštím roce oživí,“ řekl Aso.

Z rubriky Kryptoměny dále čtěte:

Trump zkritizoval kryptoměny. Měla by se k nim vyžadovat bankovní licence, řekl

Čína se obává nástupu libry od Facebooku. Chystá vlastní kryptoměnu

Z každého nákupu investice do bitcoinu. Dvacetiletý milionář rozjíždí platformu pro laiky

Kryptonadšenec McAfee vede kampaň na prezidenta USA z Havany. Doma neplatil daně

Deset let vězení za obchodování s kryptoměnami. Indie zvažuje tvrdé restrikce

Mikrotransakce a chytré kontrakty. Nový pohled na placení Bitcoinem

Proč investovat do kryptoměn? Fungují jako uchovatel hodnoty a chrání před inflací

bitcoin_skoleni

Na trh vstupuje generace mileniálů. Co udělají jejich peníze s cenou Bitcoinu?

  • Našli jste v článku chybu?